Logo Loading

Prizren Türküleri Yeniden Hayat Buldu

Prizren Türküleri Yeniden Hayat Buldu

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde hazırlanan Prizren Türküleri 2 ve 3 Albümü dün akşam tanıtıldı. Tanıtıma ilgi yoğundu.

Tanıtım programı Miraç Kandili vesilesiyle ilahilerle başladı.  Okunan üç ilahinin ardından konuşmalara geçildi. Açılış konuşmasının ardından albümlerin hazırlanmasına destek sunan Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılara söz verildi.

Yağcılar konuşmasına katılımcıları selamlayarak Miraç Kandilini kutlayarak başladı.  Tanıtım konserinin kandil gecesine denk getirilmesi konusunda başta tereddüt ettiklerini ancak , “Bizi biz yapan değerlerle beraber olalım”  düşüncesiyle tanıtımın kandil gecesinde yapılmasına karar verildiğini söyledi ve değerlere sahip çıkarak yüzyıllardır Kosova’da Türk varlığının sürdürüldüğünü ve sürdürülmeye devam edeceğin belirterek kendi kültür ve geleneklerimize sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı.

Doğru Yol TKSD Başkanı Tahir Luma konsere geçilmeden önce, 62 sene faal olan derneğin konserlerinde hiçbir zaman banttan kayıtlı (playback) yapılmadığını ancak albümlerin tanıtımı olduğu için bir ilk yaşanacağını ve banttan şarkıların icra edileceğini belirtti. Albümlerin ortaya çıkmasında emeği geçen başta Bakan Yağcılar olmak üzere Luma milletvekillerine de teşekkür etti.  Luma, müziği tat almaya benzeterek herkesin damak tadı nasıl farklı olursa, müzik zevkinin de farkı olduğundan dolayı ellerinden geldiği ölçüde geniş bir kitleye ulaşabilmek için çalışma yaptıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından yöreye ait Türküler yanı sıra özgün bestelere de yer verildiği albümlerin tanım konserine geçildi. Doğru Yol’un emektar sanatçıları aylardır verdikleri emeği seyirci karşısında sundu.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…