Logo Loading

Prizren’de Bayramlaşma Törenlerinde Birlik Beraberlik Mesajları

Prizren’de Bayramlaşma Törenlerinde Birlik Beraberlik Mesajları

Kurban Bayramının ikinci gününün akşamında Prizren’de ilki T.C Büyükelçiliği, ardından da KDTP’nin Bayramlaşma töreni düzenlendi.

Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde T.C. Büyükelçilisi Songül Ozan, Prizrenliler ve Prizren’de görev yapan Türk askerleriyle bayramlaştı.

Tören’de konuşan Büyükelçi Ozan, “Soydaşlarımızla beraber olduğumuz için son derece mutluyuz. Bütün soydaşlarımızın bayramını bir kez daha kutluyorum. Bütün Kosova halkının bayramını bir kez daha kutluyorum. Bayramın, hepimizin ortak değerlerini yani karşılıklı sevgi, saygı, dayanışma, yardımlaşma, şefkat, merhamet gibi birlik ve beraberliğimizin pekişmesi için bir vesile olmasını diliyorum” dedi.

Bayramlaşma törenine katılan KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da verdiği demecinde bayramlaşmanın önemine dikkati çekti Yağcılar, “Bayramın özünde bir olmak, beraber olmak paylaşmak, dayanışmak var. Böylelikle ben de tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik ederim. Burada Türkiye’den görev icabı bulunanlar ve Kosovalı dernek temsilcilerimizle beraberiz.  Bayramı güzel bir şekilde geçirdik diyebiliriz. Hep böyle olsun. Birlik ve beraberlik zaten insanlığı ileri götürmüş, toplumları ayakta tutmuş. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece daha iyi günlere ulaşacağız” diyerek birlik ve beraberliğe vurguda bulundu.

Kurmay Albay Aygün Eker’ de bayramı Kosova’da kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Balkanlarda buradaki Kosovalı kardeşlerimizle birlikte Kurban Bayramını kutlamanın mutluluğu gerçekten çok farklı. Tüm insanları, birlik ve beraberlik yardımlaşma duygusu içerisinde görmek gerçekten çok güzel. Biz Türk Askerleri olarak burada gerçekten çok güzel bir birliktelik yaşıyoruz. Çok iyi yardımlaşma içerisindeyiz. Böyle güzel bir bayram anılarımda daimi olarak kalacak. Çok güzel bir ülke, çok güzel insanlar, tüm kardeşlerimin bayramını kutluyorum” dedi.

Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mustafa Altuğ  verdiği demecinde, “Bayramı belki mesafeler olarak uzakta kutluyoruz ama mana ve ruh olarak, bayramın ruhuna uygun olarak kardeşlerimizle bir araya geldik bunu kutluyoruz. Kimseyi ayırt etmeden, dini, dili ayırt etmeden kim olursa olsun herkes burada, Kosova’nın bütün renkleri burada, Yunus Emre Enstitüsünün misyonuna uygun bir kabulde daha birlikte bulunduk” dedi.

 

KDTP Bayram Buluşması

Aynı Akşam KDTP’nin Geleneksel Bayramlaşma Töreni vardı. Törene KDTP’nin üst düzey yetkilileri yanı sıra Kosova’nın farklı yerleşim yerlerindeki KDTP üye ve sempatizanları da katıldı.

KDTP Prizren Şube Başkanı Levent Buş, Kurban Bayramı birlik ve beraberlik içerisinde kutlanan bir bayram olduğunu belirtti. “KDTP olarak kendi üyelerimizle birlikte kutladık ne mutlu ki böyle günlerimiz var. Prizren`deki Kurban Bayramı Namazında Camilerin dopdolu olması Müslümanların bir arada olması çok hoş. Ayrıca Türkiye`den ve Almanya`dan  gelen dostlarımızın burada  kurban kesimi yapması ve burada dağıtılması bizler için çok önemli” diyen Buş, son olarak da önümüzdeki yıllarda Kurban Bayramımızı daha görkemli şekilde kutlanmasını ümit ettiğini söyledi.

KDTP Milletvekili Müfera Şinik verdiği demecinde “Bu akşam yıllarca geleneksel haline gelen Kosova Demokratik Türk Partisinin bayramın ikinci günü düzenlenen bayramlaşma töreninde halkımızla birlikte bulunmaktayız. Halkımızla bayramlaşma bir kat daha fazla mutluluk vermektedir.” Dedi. Bu vesile ile  Şinik, tüm Müslümanların  kurban bayramını kutladı ve herkese aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler temennisinde bulundu.

KDTP Milletvekili Fikrim Damka’da, soğuk ve  yağmura rağmen geleneksel olarak düzenlemekte olan bayramlaşmayı yine düzenlediklerini belirtip “Tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutluyorum. Sağlık, mutluluk ve barış getirmesini temenni ediyorum. En fazla barışın ihtiyaç duyduğu bir dünya düzeni içerisinde inşallah kurban bayramı sonrasında bu barış gelecektir” dedi.

Halkımız, siyasiler, Türkiye Cumhuriyeti temsilcileri  ve sivil toplum kuruluş temsilcilerin katıldığı bayramlaşma törenlerinde, bayramların ruhuna uygun şekilde birlik ve beraberlik ortamında bir arada olundu.