Logo Loading

Prizren’de Bir Günde İki Tiyatro Oyunu

Prizren’de Bir Günde İki Tiyatro Oyunu

Üsküp Türk Tiyatrosu, dün (12.12.2014) Prizren’de Erhan Özçelik’in “Kedi ile Palyaço” ve Titus Maccius Plautus’un “Palavracı Asker” oyunlarını oynadı. Yeniden göreve seçilen Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, seçildikten sonra ilk kez bir etkinliğe katılmak mutluluğunu ifade ederken 4 ay önce oyunların Prizren’de oynanması için anlaştıklarını ancak Kosova’daki gelişmeler nedeniyle bugün bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Nafiz Gürcüali” Prizren Türk Tiyatrosu ve “Rumeli” Türk Tiyatro Sanatçıları Derneği organizasyonu, Kosova Demokratik Türk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği katkılarıyla Üsküp Türk Tiyatrosu dün Prizren’de iki oyun sergiledi.

Öğlen saat 13.30’da 500’ün üzerinde çocuk seyirci büyük bir coşkuyla “Kedi İle Palyaço” oyununu seyretme fırsatı buldu. Çocukların coşkusu görülmeye değerdi.

Oyundan sonra Kosovahaber’e konuşan Üsküp Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, bütün zorluklara rağmen Makedonya ve Kosova arasında kültür ve sanat köprüsünü ayakta tutmaya gayret ettiklerini söyledi. Üsküp Türk Tiyatrosu’nun ülke ve ülke dışında turnelere çıktığını söyleyen Klinçe, bu çerçevede Prizren’e gelmenin ayrı bir önemi olduğunun da altını çizdi.

“Rumeli” Türk Tiyatro Sanatçılar Derneği Başkanı Asım Mongovci Üsküp sanatçılarının Prizren’e gelişinin öneminden söz ederken gidiş gelişlerinin hem sanata hem de dostlukların pekiştirilmesine katkısı olduğunu vurguladı.

Prizren Türk Tiyatrosu yönetmeni Nafiz Gürcüali, Üsküp Türk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu her oyunun Prizren’de de oynanması için imkanların sağlanması gereğine işaret ederken kurum ve kuruluşların bu yönde gayret sarf etmesini istedi.

“Prizren’de soydaşlarımız ve seyircilerimiz var. İnanın imkanlarımız olsa her hazırladığımız oyunu burada oynamayı candan isterdim” diyen Atila Klinçe, Prizren’den tiyatro sanatçıları da Üsküp’te her zaman görmek istediklerini vurguladı.

“Palavracı Asker”

“Üsküp Türk Tiyatrosu” saat 19.00’da İtalyan yönetmen Luka Kortina’nın yönetmenliğinde “Palavracı Asker” oyununu oynadı.

Titus Maccius Plautus’un 1500 yıl önce yazılmış “Palavracı Asker” oyununu günümüze uyarlayan Üsküp sanatçıları, 1 yıldır repertuarlarında olan bu oyunu Makedonya ve geçenlerde de Türkiye’de defalarca oynadıklarını belirttiler.
Oyunu Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Ömer Faruk Demircioğlu ve çok sayıda davetli izledi.

Gece karşılıklı çiçek ve plaket takdirleriyle sona erdi.

Kaynak: Kosovahaber.net