Logo Loading

Prizren’de Gelenksel Bayramlaşma

Prizren’de Gelenksel Bayramlaşma

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin geleneksel bayramlaşma töreni de Prizren’de yapıldı. Törene parti içi üst düzey siyasiler, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi, Türk Temsil Heyet Başkanı yanı sıra sivil toplum örgüt temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yoğun bir katılımın gözlendiği bayramlaşmada KDTP Genel Başkanı bir konuşma yaptı. Bayramın özünde dayanışma, birlik beraberlik olduğuna vurgu yapan Yağcılar, tarihten günümüze kadar gelenek ve göreneklerimizi koruyup, dinimizi ayakta tutmakla güçlü bir toplum olarak var olduğumuzu ve bunu gelecek nesillere aktarmanın boyun borcu olduğunu söyledi.

Parti olarak, Türk topluluğunun çalışmaları, başarıları, değerleri, olduğu gibi Kosova’nın kalkınması, güçlenmesi için de parti olarak çalışmalarının temeli olduğunu belirten Mahir Yağcılar, Kosova ile Türkiye arasında her yönlü ilişkilerin de geliştirilmesine katkı sağladıklarını ifade etti.

Konuşmasının devamında KDTP Genel Başkanı, “Parti olarak üstümüze aldığımız görevler var: haklarımızın korunması, haklarımızı daha üst seviyeye çıkarmak, temsiliyetimizi artırmak ve her konuda sesimizi duyurmak gibi görevlerdir. Parti olarak son senelerde kararlı adımlarla ilerlerken, bu konuda bize vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere de teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Birlik ve beraberlik içerisinde çalışılmasa ve örgütlü olunmasaydı bugünkü mertebeye ulaşmanın mümkün olamayacağının altını çizen Yağcılar, bu yolda zaman zaman değerleri küçümsetmek isteyen şahısların ya da kendisini ön plana çıkarmak isteyenler olduğunu ancak “parti olarak hiçbir zaman onlara takılmayacaklarını” ve yollarına devam edeceklerini söyledi.

Örgütlü bir şeklide hareket eden ve ne istediği belli olan bir parti olduklarını söyleyen Yağcılar, Kosova topluluğunun da ne istediğini ve nasıl kazanılacağını en iyi şekilde bilen topluluk olduğunu belirtip bunu dünyaya da duyurulduğunu belirtti.
Konuşmasının sonunda genel başkan, Kosova ile Türkiye ilişkilerinde en üst rolü ileride de oynamaya devam edeceklerini bunu kendilerine görev edindiklerini belirtti.

Bayramlaşmaya katılan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Songül Ozan da katılımcıların bayramı kutlayıp iyi dileklerde bulunduktan sonra, Kosova ile Türkiye arasında tarihten kaynaklanan, ortak değerlerden kaynaklanan ilişkilerin yürüdüğünü belirtti.

Ozan “Bu mükemmel ilişkilerin en önemli boyutu, en önemli köprüsünü de sizlerin bu ülkedeki varlığı oluşturuyor. Türkiye Kosova’ya her alanda, hem bağımsızlık öncesi hem de bağımsızlık sonrasında destek verirken, buradaki soydaşların en güzel konumda yaşaması, en güzel konumda temsil edilmesi, güçlü bir topluluk olması ve bu gücüyle Kosova’nın geleceğine katkıda bulunması için Türkiye elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu alandaki desteğimiz kuşkusuz bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Ozan Türkiye’nin tek arzusunun Kosova’daki Türk topluluğunun güçlü olabilmesi için gerekli olan birlik ve beraberliğin olmasını arzu ettiğine ve kırgınlıkların unutmanın kültürümüzde var olduğuna, bayram vesilesi ile hoşgörüyle birbirimize yakınlaşmanın gereğine vurgu yaptı.

Bayramlaşmaya Prizren yanı sıra diğer şubelerden de parti temsilci ve sempatizanları katıldı.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…