Logo Loading

KDTP Merkez Yönetim Kurulu’nun 16 Aralık 2007 tarihinde, Prizren’de gerçekleştirdiği toplantıdan:

KDTP Merkez Yönetim Kurulu’nun 16 Aralık 2007 tarihinde, Prizren’de gerçekleştirdiği toplantıdan:

Bildiri: KDTP MYK, bir daha 17 Kasım seçimlerinin genel anlamda demokratik ve huzur içerisinde geçtiğinden dolayı memnuniyetini ifade etmektedir. Kosova’nın geleceği için önemli olan bu seçimlerin, başarılı bir şekilde sonuçlanması halkta ve uluslararası toplumunda Kosova’ya güveni yenilemiştir. Kosova Türk Topluluğu açısından da önemli olan bu seçimler, KDTP’nin Kosova’da tek Türk siyasi temsilcisi olduğunu bir daha halk tarafından kanıtlanmış ve güveni tazelenmiştir.

Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Kosova Meclisinde 3 milletvekili, Prizren Belediyesinde 3 Meclis üyesi, Priştine Belediyesinde 1 Meclis üyesi temsil edecektir. Gilan ve diğer belediyelerde az farkla meclis üyelikleri kazanılmamıştır. Karmaşık seçim sistemi, tüm belediyelerde sandık görevlilerimizin olmaması, yeteri derecede bilgilendirme yapılmaması, Mamuşa Seçim Yerinde oyların iptal edilmesi ve seçim kararlarının geç alınması ve zamanında bildirilmemesi, oylarımızın düşüşünde etkisi büyük olmuştur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen KDTP MYK seçim sonuçlarının temsili açısından memnuniyetini bildirirken, seçim sonrası sürecinde koalisyonlar çerçevesinde bunları geliştirmeye çalışacaktır.

KDTP MYK nihai seçim sonuçlarının bir daha her Şube tarafından ve aday açısından, parti ve halk ve dernekler arasında ki ilişkilerin değerlendirmesini, şubeler işlevsizliğinin değerlendirmelerini, merkezi ve yerel düzey için kadroların tespit edilmesini, parti kadın kolları, gençlik kolları, şube ve parti merkez seçimlerin gerçekleşmesi için gereken ön hazırlıkların yapılması istenmektedir. Bu değerlendirmeler çerçevesinde merkezi ve yerel makamlara görevliler tespit edilecektir. KDTP MYK tarafınca, hem merkezi hem de yerel düzeyde iktidar ortaklığında bulunulması önemi tekrarlanmaktadır. Dolayısıyla yeni Kosova Hükümeti, Kosova Meclisi ve Belediye organlarının yönetilmesiyle ilgili parti üst yetkilileri önderliğinde görüşmelerin devam edilmesi yetkisi verilmektedir.

KDTP MYK, tüm adaylar ve üyelerimizden her zaman olduğu gibi, bundan böyle de Parti çalışmalarında ve seçimlerinde aktif olmalarını, partinin yapılandırılmasında yer almalarını beklemektedir. Tüm üyelerimize ve dostlarımıza, seçim süreci esnasında gösterdikleri desteklerinden dolayı bir daha teşekkür eder, Mübarek Kurban Bayramın tüm İslam alemine, soydaşlarımız ve halkımıza, hayırlara vesile olmasını dilemektedir.

KDTP MYK
Prizren, 16 Aralık 2007