Logo Loading

Prizren’de İnsan ve Topluluk Hakları Konulu Konferans Düzenlendi

Prizren’de İnsan ve Topluluk Hakları Konulu Konferans Düzenlendi

KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Sencar Karamuço konferansın açış konuşmasını yaptı ve insan hakları terimine değindi. Bugün Uluslar arası İnsan hakları Günü olduğuna vurgu yapan Karamuço, 60 sene önce kabul edilen İnsan hakları Evrensel Bildirgesi’nin imzalanmasına giden süreci kısaca özetledi.

Daha sonra sözü alan Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Kosova Anayasası’nda insan haklarına dair çok sayıda maddenin bulunduğuna dikkat çekti ve Kosova anayasasının batı devletlerindeki gibi hakları garanti altına alan bir anayasa olduğuna vurgu yaptı. Yağcılar Türk topluluğunun anayasadaki haklarını daha iyi öğrenmesi ve bunu uygulamada savunması gerektiğini açıkladı. Bakan Yağcılar “En ileri devletlerde bile insan hakları ihlalleri vardır. Anayasada yazılanların dışında bizler anayasadakilerin nasıl uygulanacağı konusunda çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Daha sonra bildirisini sunmak üzere Ulusal Demokrasi Enstitüsü Kosova Misyon Başkanı Carlo Binda sözü aldı. Binda sözlerine bir insan hakları uzmanı olmadığını kendisinin çalışma alanının demokrasi kavramı olduğunu hatırlatarak başladı. Binda Kosova Anayasasını bu konferans için bir daha okuduğunu anayasanın hakların sağlanması konusunda iyi bir anayasa olduğunu ifade etti. Binda konuşmasının başında demokrasi ve insan hakları kavramlarının anlamları üzerinde durduktan sonra topluluk haklarına değindi. Binda “Topluluğunuzun haklarını savnmanız önemlidir. Başkalarının sizin haklarınızı sağlamasını beklemeyin, zaten sağlamayacaklardır. Demokrasi bir süreçtir. Bu sürece her Kosova vatandaşı aktif olarak katılmalıdır. Anayasanın sağladığı haklar üzerinde düşünün, çabalayın ve daha ileriye gidin” dedi.

Konferansın sonunda tartışma bölümüne geçildi. Tartışmada Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ile Ulusal Demokrasi Enstitüsü Kosova Misyon Başkanı Carlo Binda katılımcıların sorularını cevaplandırdılar. Katılımcılar sorularında genelde somut olaylara değindiler. Kosova’da Türkçe’nin 1990 öncesindeki statüde olmadığına dikkat çeken katılımcılar bu yöndeki şikayetlerini dile getirdiler. Soruları yanıtlayan Bakan Yağcılar ve UDE Kosova Misyon Başkanı Binda genelde hakların yazılı olarak bir değer ifade etmediğini, önemli olanın hakların uygulama alanı bulabilmesi olduğuna dikkat çektiler.

Konferan sonrası KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Ulusal Demokrasi Enstitüsü Kosova Misyon Başkanı Carlo Binda’ya katılımından dolayı bir teşekkür belgesi sundu.

Yaklaşık 2 saat süren konferansa Kosova’nın genelinden gençlerin katılması KDTP Prizren Gençlik Kolları üyelerini memnun etti.