Logo Loading

Prizren’de Okuma Bayramı Coşkusu

Prizren’de Okuma Bayramı Coşkusu

Kosova Türk Öğretmenler Derneği ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi ortaklaşa beşinci kez sırasıyla “Okuma Bayramını” düzenledi. Bu yıl Prizren’deki ilköğretim okullarında Türkçe birinci sınıflara devam eden öğrenciler tarafından hazırlanan programlar, veli ve yakınları tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

Okuma Bayramı Prizren’de coşkuyla kutlandı. Prizren’de Türkçe öğrenimin sürdürüldüğü ilköğretim okulları birinci sınıf öğretmen ve öğrencileri tarafından şiir, resital, tiyatro, şarkı ve dans içerikli programlarla okuma-yazmanın öğrenilmesi coşku ve sevinçle kutlandı.

Törende hazır bulunan davetli ve velileri selamlayan Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, selamlama konuşmasında şöyle dedi:

“Birinci sınıf öğrencileri öğretmenleri ve velilerinin yardımıyla artık okuyup yazabiliyor. Öğretmenlerimiz verdikleri emeklerin ürünlerini bugün gördükleri için mutlu ve gururludurlar. Kendilerini kutlarım.”

Öğrencilere seslenip çalışkan ve dürüst olmaları çağrısında bulunan Aşıkferki, toplumumuzun umudu ve güç kaynağı olan öğrencilerimizin yarınlarımızın teminatı olduğunu vurguladı.

Okumanın ulusun kalkınmasına destek olması anlamına geldiğini söyleyen KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş, “okumanın ne kadar önemli olduğunu Ulu Önder Atatürk harf devrimini gerçekleştirerek göstermiştir” dedi.

“KDTP olarak Türkçe davamızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Çocuklarımız Türkçe okuyor, Türkçe yazıyor ve ders kitapların 90%’nı Türkçe basıldı” diyen Buş, KDTP’nin kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa eğitime destek ve etkinliklerinden bilgi verdi.

2013-2014 öğretim yılında Türkçe anaokul ve birinci sınıflara bu yıl da kitap, çanta ve gereken araç-gereçlerin sağlanacağını söyleyen Levent Buş,  KDTP’ye destek olan Türkiye liderleri ve Kosova’daki büyükelçiliğe teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra Prizren’in Türkçe öğrenimin yapıldığı tüm ilköğretim okullarından birinci sınıf öğrencileri hazırladıkları programları sundular. Birbirinden güzel sunumlar hazır bulunanlar tarafından sıkça alkışlandı.