Logo Loading

Prizren’de Okuma Bayramı Düzenlendi

Prizren’de Okuma Bayramı Düzenlendi
Bu akşam Prizren’de, Partimizin destekleriyle ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği organizasyonuyla, 1. sınıfı tamamlayan öğrencilerimizin sahne aldığı “Okuma Bayramı” programı düzenlendi.
Programa Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Milletvekilimiz Fidan Brina Jılta, T. C. Başkonsolos Muavini İsmail Cenk Şen, T. C Kosova Eğitim Müşaviri Şerafettin Turan, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Fatih Cansız, Genel Sekreterimiz Varol Bekteş, Prizren Şube Başkanı ve Prizren Belediyesi Meclis Başkan Vekili Levent Buş, Prizren Belediyesi Meclis üyesi Sevil Liman Kazaz, Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Erol Kala ve Prizren Belediyesi eğitim sorumlusu Ferdi Kovaç katıldı.
Başkanımız yaptığı konuşmasında: “Bizim için eğitim, varlığımızın nişanesi, en büyük mücadelemizi vererek, azimle yaşatmaya çalıştığımız, milli değerlerimizi, inancımızı ve hayata bakışımızı belirleyen en önemli kilit taşımızdır.
Anadilimiz Türkçe ile hayata adım atan çocuklarımıza, bizlerin girişimleriyle ve Türkiye Cumhuriyeti destekleriyle 1. sınıftan itibaren burs bağlanıyor, tablet veriliyor, akıllı tahtalarda tam donanımlı çalıştırılıyor. Kaliteli bir eğitimin sağlanmasına ilişkin öğretmenlerimize destek veriliyor, çeşitli eğitim seminerleri düzenleniyor. Amaç eğitim seviyemizi yükselterek kaliteli öğretmenlerimizle başarılı öğrenciler yetiştirerek ülkemiz Kosova’da eğitimde fark yaratmak. Öğrencilerin başarı düzeyine katkısını arttıracak teşvik projeleriyle çocuklarımız, kaliteli yetişerek, başarılarına başarı katarak, Türkçe dilini en iyi şekilde öğrenmek yanısıra iyi düzeyde Arnavutça ve İngilizce de öğrenecek. Çocuklarımızın ayrıcalıklı imkanlardan faydalanarak, 1.sınıftan itibaren üniversiteye kadar eğitim konusunda en yüksek seviyede eğitim alması ve desteklenmesi konusunda hep çalıştık, çalışmaya da yılmadan devam edeceğiz. Türkçenin bizim dilimiz olduğunu, dilimizin ise herşeyimizi temsil ettiğini kavramalıyız ve bu bilinçle hareket etmeliyiz.
Yanıbaşınızda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu, Kosova Türk Temsil Heyeti, TİKA, Yunus Emre ve Türkiye’nin çeşitli kurumları yanısıra, yanınızda her zaman Kosova Demokratik Türk Partisi var.
Dilimizi, kimliğimizi, değerlerimizi, kültürümüzü muhafaza etmeye çalışarak, dünden bugüne verdiğimiz mücadelenin yılmaz savunucusu olmaya devam edeceğiz.
Bugün sahneye çıkacak pırıl pırıl, cıvıl cıvıl çocuklarımızın heyecanını paylaşıyor, okumayı öğrendikleri için hepsini kutluyor, başarılar diliyorum. Siz değerli velilere de çocuklarımızı Türkçe eğitime güvenerek kayıt yaptırdığınız ve tüm gayretlerle yaşatmaya çalıştığımız Türkçe eğitime verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum.” dedi.