Logo Loading

Prizren’i Dünyanın En Sakin 8. Şehri Yapacağız

Prizren’i Dünyanın En Sakin 8. Şehri Yapacağız

Gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen KDTP Prizren Belediyesi başkan adayı Orhan Lopar, Prizren’de tarihi eserlerin korunması çalışmalarına devam edeceğini, su sorununa çözüm bulacağını, istihdam sağlayacağını ve eğitime destek olacağını bildirdi.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Belediyesi başkan adayı Orhan Lopar bu sabah kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi.

KDTP’nin Kosova çapında küçük ama önemli bir parti, Prizren’de Türklerin çoğunlukta yaşadığı için ise önemi büyük olduğunu söyleyen Orhan Lopar, KDTP’nin sadece Türkleri değil Arnavut, Boşnak, Romlar’ı da temsil ettiğini geri dönüş yaparsalar Sırpları da temsil edeceğini vurguladı.

Prizren’i Prizrenlilerin yönetmesi gereğine işaret eden Lopar, yapılaşmada “New York ile yarışamayız, ama Dubrovnik ile yarışabiliriz” derken tarihi eserlerin korunması gereğini belirtti ve yeni inşaatların şehrin dışına taşınması için çaba harcayacaklarını vurguladı. “KDTP sayesinde Sinan Paşa Camii onarılıyor, Namazgah yeniden yapıldı” diyen Orhan Lopar, cami ve tarihi mirasın korunmasına ayrı önem vereceğini bildirdi.

Seçilmesi veya seçilmemesi halinde de donörlerden sağlanacak 2 milyon Avro değerinde Prizren’in su sorununa çözüm bulmak hazırlığını yaptıklarını belirten Prizren Belediye başkan adayı Orhan Lopar, Türkiye işadamları tarafından 3 fabrikanın açılmasını da temin edecekleri vaadinde bulundu.

Prizren belediyesinin turizm potansiyeline vurgu yapan Orhan Lopar, Turizm Müdürlüğünü oluşturacağını ve Prizren’i dünyanın en sakin sekizinci şehri yapacağı vaadinde bulundu.

Eğitim alanında da projelerden söz eden Orhan Lopar, “Lipyan’da Orda Doğu Teknik Üniversitesi açılacağı gibi Prizren’de de bir üniversitenin açılmasına ön ayak olacağız “ dedi.

Orhan Lopar, belediyede yönetim kadrosuna eğitimli gençlerin seçilmesi ile belediyeciliğe yeni bir anlayış getirileceği inancını ifade etti.