Logo Loading

Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Türk Toplumunu Kosova Anayasası Hakkında Bilgilendirdi

Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Türk Toplumunu Kosova Anayasası Hakkında Bilgilendirdi

Dün akşam saat 19.00 ‘da “Doğru Yol” TKSD’de aydınlarla “Kosova Anayasasıyla ilgili hazırlıklar ve Türk toplumunun önerileri” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, T.C. Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Doç.Dr. Akif Menevşe, KTTGKK Kurmay Yarbay Mehmet Partigöç, TİKA Kosova Koordinatörü Metin Arslanbaş, KDTP temsilcileri, dernek başkanları ve hukukçular bir araya geldiler.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal verdiği konferansta, Kosova’nın en kritik döneminde en büyük görevin Türk topluluğuna, dengeleyici ve çözümcü rol düştüğünü belirtti. Kosova’da Türklerin en nitelikli ve istidatlı topluluk olduğunu belirtten Soysal, topluluk olarak hareket etmenin faydalarından da konuştu.

Uluslarası yetkililerin iki büyük topluluk uzlaşmadığı için Kosova’da yeni bir çok etnikli devlet modeli deneyimi yaptığını söyleyen Soysal modelin başarması küçük toplulukların çıkarından olduğunu belirtti.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar da görüşme sırasında Ahtisaari paketiyle ilgili açıklamalar yaptı ve önümüzdeki dönemde Türkiye ve Kosova Türkleri arasında daha yoğun ilişkileri gereğine dikkat çekti. Kosovalı Türklerin daima bir arada olması gerektiğini belirten Genel Başkan, bu konularda daha dikkatli ve duyarlı davranmak gerektiğini belirtti.

Anayasa Uzmanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal’a hazır bulunanlar Anayasayla ilgili sorular sorma fırsatın da oldular.

2 saat kadar süren konferansa ve Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri de katılmayı ihmal etmediler.