Logo Loading

Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu’na Kosova’da Büyük İlgi

Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu’na Kosova’da Büyük İlgi

Kosova’nın başkenti Priştine bugün ilginç ve değerli bir konuğu ağırladı. Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP daveti üzere Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Kosova ziyaretinin ilk gününde Perşembe akşamı Priştine halkıyla buluştu. Priştine’nin Filoloji Fakültesi amfisinde Prof Dr. Hatipoğlu tarafından sunulan “Dosta Doğru” programı Priştine halkı tarafından büyü ilgiyle izlendi. İki saat kadar süren programda Profesör Hatipoğlu, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatından örneklerle konuştu ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kosova’ya bugün gelen Prof: Dr. Nihat Hatipoğlu bu akşam Priştine’de halka açık “Dosta Doğru” programıyla hazır bulundu.

Bu önemli ve anlamlı programın tertiplenmesinde katkısı geçen Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Türkiyeli profesörü selamlarken, böyle bir şahsiyeti ağırlamaktan ve bu anlamlı geceyi Kosova halkına sunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Selamlama konuşması ardından Kuran’ı Kerimden bir bölüm ve ilahi sunuldu.

Ardından alkışlarla kürsüye çıkan Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu, halkımız tarafından büyük bir ilgi ve dikkatle izlenen “Dosta Doğru” programını sundu. Programında Hatipoğlu, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatı, ahlakı, yumuşak huyluluğunu doğru bilgilerle anlatmaya çalışarak, örnekler de sundu. Ardından da izleyiciler tarafından sorulan soruları cevapladı ve en sade ve açık şekilde aydınlatmaya çalıştı. Program hep beraber duanın okunmasıyla tamamlandı.
Türkiyeli hocaya karşı halkımız tarafından gösterilen büyük sevgi ve ilgi sonunda fotograf çektirmekle kanıtlandı.
Programdan sonra Kosova Türk basınına konuşan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Kosova ziyaretini değerlendirirken, öncelikle Balkanlarda son dönemlerde yaşanan büyük acılar nedeniyle verilen şehitleri rahmetle yad ettiğini belirterek, Balkanlara aslında geç gelmiş olduğunu, burada çok farklı etkileyici bir hava olduğunu söyledi. Murat Hüdavendigar Türbesini ziyaret ettiğini söyleyen Hatipoğlu, hatıraların yeniden canlandırıldığını, Osmanlının burada bıraktığı son evlatları, temiz bir neslin çocukları olduğunu ileri sürdü.
Profesör Hatipoğlu “Buraya daha çok gelmek lazım, hem Kosovalıların Türkiye’ye, hem Türkiye’nin Kosova’ya daha çok gelmesi, iletişimin çok güçlü olması lazım”diyerek, geç ve eksik kalmış bir tarafın burada olduğunu, bunu yeniden Türk kamuoyuna İslam kamuoyuna anlatılması gerektiğini vurguladı.
Hatipoğlu Kosovalıların dinlerine bağlı olduğunu gördüğünü belirterek verdiği mesajında halkımızın daha çok birbirini sevmesi, İslamı doğru öğrenmeleri ve şartlar ne olursa olsun buradan ayrılmamak gerektiğini söyledi.
“Nihat Hatipoğlu’yla Dosta Doğru” programı , 28 Eylül 2012  Cuma akşamı saat 20’de Prizren Kültür Evi salonunda da sunulacak.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…