Logo Loading

Regaip Kili Arifesinde Tasavvuf Ziyafetti

Regaip Kili Arifesinde Tasavvuf Ziyafetti

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Gençlik Kolu, dün akşam (26.07.2006) saat 20.30 da Prizren Kültür evi salonunda “Arife Aydınlığında Kuran Ziyafeti” başlığı adında gece düzenledi. Gecede, günün anlam ve öneminden konuşmalar yapıldı, Tasavvuf müziğinden örnekler sunuldu ve Türkiye’nin Eyüp Belediyesi tarafından gönderilen Kuran-ı Kerimler dağıtıldı.

Mübarek üçayların başlangıcı Ramazan müjdecisi Regaip Kili Prizren’de dualar ve ilahiler ile karşılı.

Geceyi açan KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan, geleneksel olarak bu tür faaliyetlerin Gençlik Kolu tarafından düzenlendiğini hatırlattı, gecenin düzenlenmesinde katkıları geçenlere teşekkür etti ve Prizrenli gençlerin din ve dillerini korumakta kararlı olduğunu belirtti.

Prizren Belediye Başkan Yardımcısı ve KDTP Prizren Şubesi Başkanı Ercan Şpat yaptığı selamlama konuşmasında, Regaip Kilinin huzur ve mutluluk getirmesi dileklerinde bulundu.

Prizren İslam Birliği Başkanı Ali Vezay, faaliyeti düzenleyenleri tebrik ederken Prizrenin geleneklerine sadık kalmasının önemine işaret etti.

Kosova Meclisi Başkan Vekili ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, “”Bugüne kadar bizi ayakta tutan dinimizdir.”” dedi ve dine sahip çıkılmasını çağrısında bulundu. Mahir Yağcılar, Dünyanın çeşitli yerlerinde savaşların devam ettiğini hatırlattı ve duaların oralarda bulunanlar için okunmasını istedi.

Konuşmalardan sonra Emin Paşa Camii imamı Davut Lezi Kuran bölümler okudu.

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği (TKSD) Tasavvuf Müziği Kolu Başkim Çabrat yönetmenliğinde ilahiler programını sundu. “”Doğru Yol”” (TKSD) Tasavvuf Müziği Kolu üyeleri bu kez Hacı Ömer Lütfü, Aşık Ferki ve Hafız Fethinin ilahilerini okudu.

Program sonunda Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç tarafından gönderilen Kuran-ı Kerimlerden 500 tanesi hazır bulunanlara dağıtıldı.