Logo Loading

Sabun Çiçekler Sergilendi

Yalova Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulunun “Hobim Olsun, İşin Olsun” Projesine katılan kursiyerler eserlerini sergiledi. KDTP Prizren Şubesi girişimiyle organize edilen sergiye, siyasiler yanı sıra, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve halktan yoğun katılım vardı.

15 gün süren  kursta eğitim alan Kosova`lı kadınların sabundan yaptıkları çiçek süslemeleri 1 Aralık 2012 (Cumartesi) sergilendi. Eğitmen Meryem Buhari önderliğinde, sabun çiçek yapımı dersleri 19 Kasım 2012 tarihinde Prizren ve Priştine`de başladı.

Sergide konuşan KDTP Prizren Şube Başkanı Levent Buş,  kursa katılımın ümit ettiklerinden fazla olduğunu ve 1 ay sürmesini düşündükleri kurs sonucu, yetenekli bayanların bu işi kısa sürede kaparak,  iki haftalık bir zamandan sonra halkın karşısına sergiyle çıktıklarını belirtti.

Buş,  dereceye giren ilk üç bayanın Mayıs ayında Yalova Ticaret Odasının misafiri olarak 1 haftalığına Yalova’ya gidip,  sabun çiçek yapımı konusunda kendilerini geliştireceklerini söyledi.

İlginin yoğun olduğu kursa 20’si Prizren, 5’i ise Priştine’den olmak üzere toplam 25 kadın katıldı.

Kadınlar günü için Mart ayında sabunlardan yapılmış çiçek fuarı düzenlemeyi düşündüklerini belirten Buş,  “Amacımız bu hobiyi işe çevirmek ve sosyal alanda kadınlarımızın daha aktif olmasını sağlamak. Ailelerin ekonomik kalkınmasına  katkı sağlayacak bir iş olmasını da  diliyoruz” dedi.

Yoğun katılımın olduğu sergide konuşan eğitmen Meryem Buhari, kursun çok iyi geçtiğini ve hanımların çok fazla ilgi gösterdiğini söyledi.  Sabundan çiçek yapmayı hanımların çok beğendiğini ve yeteneklerini ortaya çıkardıklarını belirten Buhari, 15 günlük sürede kadınların  işin tekniğini öğrendiğini, bundan sonra da kadınların hayal gücüne kaldığını ve kendilerini  yetiştireceklerine inandığını belirtti. Eğitmen Meryem Buhari, Prizren Esnaf Derneği Başkanının  kursa katılan hanımlara destek vereceklerini söylediğini hatırlattı.

Yalovalı  İş adamları heyeti Kosova ziyaretinde bulunduğu sırada ilk görüşmeleri yapılan ve ardından da Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Danışmanı –KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş Yalova’ya yapmış olduğu ziyaretinde,  Yalovalı  Kadın Girişimciler Kuruluyla yaptığı toplantı sonucunda “HOBİM İŞİM OLSUN” Çiçek Sabun projesinin Kosova’da hayata geçirilmesi kararı alındı.

Sergide birinciliği Seniha Sallah, ikinciliğe Seylan Groşa ve üçüncülüğe de Priştine’den Kiymet Bekiri layık görüldü.