Logo Loading

Şimşek: Kosovalı Türkler, İki Ülke İlişkilerinde Yapıcı Rol Oynadı

Şimşek: Kosovalı Türkler, İki Ülke İlişkilerinde Yapıcı Rol Oynadı

Kosova’nın gözetimli bağımsızlığının kaldırılması kutlamalarına katılan Türkiye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek öğleden sonra Prizren’i ziyaret etti.

Kosova Türk Temsil Heyeti’nin konuşlandığı Sultan Murat Kışlası’nda Mehmetçik ile bir araya gelen Bakan Şimşek, KFOR çerçevesinde Türk askerinin faaliyetlerinden bilgi edindi.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Merkezinde partililer tarafından karşılanan Bakan şimşek’e Kosova Kamu Yönetimi Balkanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosovalı Türklerin temsili ve KDTP çalışmalarından bilgi verdi. Amacın Türk varlığını yaşatmak olduğunu söyleyen Yağcılar, şimdiye kadar yapılanlardan memnun olduğunu belirtti.

KDTP çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kosova’ya  gözetimli bağımsızlığın sona ermesi vesilesiyle geldiğini ve tam bağımsızlığın ilanından sonra ilk uluslar arası anlaşmaya, Türkiye ile Kosova arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’na, imza atma mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Gün içerisinde Priştine’de düzenlenen uluslararası konferansa katıldığını bildiren Bakan Şimşek, konferansta “Biz Türkiye olarak her zaman Kosovalı kardeşlerimizin yanındayız” dediğini vurguladı.

Maliye Bakanı Şimşek konuşmasının devamında şöyle dedi:

“Zorlu süreçte elimizden desteği verdik. Esas bundan sonra destek çok önemli. Gerek Kosova’nın tanınması, bölgesel kuruluşlarda daha güçlü bir şekilde yer alması için çabalarımız devam edecek. Aynı zamanda Kosova’nın ekonomik gelişmesi için, yatırımların yapılması için güçlü desteğimiz devam edecek.”

Kosovalı Türklerin iki ülke arasında ilişkilerde yapıcı rolünden takdirle konuşan Şimşek, buralarda 618 yıldır Türk varlığının olmasının Türkiye için önemden olduğunu belirtti.

İlk kez Kosova’ya gelmesine rağmen yabancılık hissetmediğini belirten Bakan Şimşek, Prizren’i yeşil Bursa’ya benzetti.

Basına açıklamalar yapıldıktan sonra KDTP merkezinde görüşme kapalı kapılar ardında devam etti.

KDTP’de yapılan görüşmelerden sonra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet Prizren’in tarihi yerlerini gezerken Şadırvan Meydanı’nda Prizrenlilerle sohbet etme fırsatı da buldu.