Logo Loading

T. C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Heyetini Genel Merkezimizde Ağırladık

T. C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Heyetini Genel Merkezimizde Ağırladık

Resmi temaslarda bulunmak üzere ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve heyetini genel merkezimide ağırladık.

Genel Başkanımız Fikrim Damka ve Milletvekillerimiz Enis Kervan, Fidan Brina Jılta ile Genel Başkan Yardımcımız Müferra Şinik tarafından karşılanan Bakan Özer ve heyeti ile gerçekleştirilen görüşmede, Genel Başkanımız Damka, anavatınımız Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan ve devam eden çok yönlü destekler için teşekkür ederek sözlerine başladı. Konuşmasının devamında Kosova Türk Toplumu olarak Kosova ve Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin pekişmesi ve sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi hususunda kilit bir rol üstlendiğini dile getiren Damka, Kosova eğitiminin güçlenmesi adına da Türkiye’nin, varolan tecrübesi ışığında, özellikle de bazi teknik konularda desteklerini arttırmasının önemine vurgu yaptı. Görüşmede ayrıca Türkiye Üniversitelerindeki yüksek harç rakamlarına çözüm bulunması, Kosova Türk Öğretmenler Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasından yapılmış ancak pandemi nedeniyle ara verilen projelerin yeniden hayata geçirilmesi, Türkçe eğitimde görev yapan öğretmenlerimizin hizmetiçi eğitim programlarında faydalanmaları konuları da ele alındı.

Kosova’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Özer, Türkiye Cunhuriyeti’nin Kosova’ya ve buradan yaşayan Türk Toplumu’na her zaman ayrı bir muhabbetle yaklaştığını, Kosova insanını kendi vatandaşlarından ayrı görmediğini ifade etti. Bakan Özer konuşmasında, Kosova’da Türkçe Eğitim gören yaklaşık 2600 ögrenci ve 200’ü aşkın öğretmenimize Tabletlerin dağıtılmak üzere Türkiye’den yola çıktığı müjdesini verdi. Kosovalı Türk öğretmenlerden gelen talep üzerine de Türkçe eğitim yapılan okullarda kullanılmak üzere 20 adet akıllı tahta hediye edileceğinin sözünü veren Bakan Özer, Türkiye Cumhuriyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak, eğitimdeki kalitenin arttırılması hususunda gerekli her türlü desteği vermeye hazır olacağının altını çizdi.

Görüşme karşılıkli hediye takdimi ile sona erdi.