Logo Loading

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balkan ülkeleri bakan ve milletvekillerden oluşan heyeti kabul etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balkan ülkeleri bakan ve milletvekillerden oluşan heyeti kabul etti.

“Sizlerle bir çok ortak noktamız var, ortak değerleri paylaşıyoruz, ortak kökten geliyoruz” diyen Çiçek, heyettekilere “Bulunduğunuz ülkelerde Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinde, daha sağlıklı bir zemine oturmasında önemli görevler ifade ediyorsunuz” diye seslendi.

Balkanların gerçekten barış ve istikrar bölgesi olması gerektiğini, bunun herkesin menfaatine olduğunu belirten Çiçek, çünkü Balkanlarda meydana gelecek herhangi bir sıkıntının sadece orayla sınırlı kalmadığını bir çok başka sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Çiçek, “Türkiye olarak, hükümetler kim olursa olsun Balkanlar’da barıştan ve istikrardan yana bir politika takip ediyoruz. Kimsenin iç işlerine karışmadan ama oradaki soydaşlarımızın da kendi kimliklerini, değerlerini, kültürlerini muhafaza ederek bulundukları ülkelerde siyaset yapmaları, etkin görevlere gelmeleri, oranın bir parçası olarak aramızda köprü oluşturmaları noktasında bir beklentimiz, politikamız var” diye konuştu.

Türkiye’nin Balkan ülkeleriyle ilişkilerinin güzel olduğunu ve bunu üst seviyelere çıkarmak istediklerini belirten Çiçek, şunları kaydetti: “İlişkilere parlamento boyutunu da katmalıyız. Bizim parlamentomuzda dostluk grupları var. Bunlar da ilişkilerin gelişmesine bir başka açıdan katkı sağlıyorlar.

Dünyada bölgesel Meclisler oluşmaya başladı. TÜRKPA bunlardan biri. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde sizlerin çabasıyla Balkan ülkeleri parlamenterler asamblesini tesis etme imkanımız olur. Türkiye olarak biz bu işe olumlu bakıyoruz. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz, katkıyı da vereceğiz. Böyle bir organizasyon Balkanlarda barışın, huzurun, istikrarın sağlanması, diyaloğun güçlenmesi açısından çok büyük fayda sağlayacaktır. Sizler de bu düşüncedeyseniz, biraz daha bu fikri hareketlendirmemiz lazım. Bulunduğunuz ülkelerde bu fikre öncelik verecek çaba içerisinde olmanız lazım.

Bir ölçüde kaderleri ortak olan topluluklarız. Ortak kaderi paylaşan bu ülkelerin ekonomik, ticari faaliyetlerini geliştirmeleri, siyasi faaliyetlerini yoğunlaştırmaları için hükümetler düzeyindeki çabalara parlamentolar olarak da destek vermemiz gerekmektedir. Sizlerin mevcudiyeti bu anlamda bizim için özel önem arz ediyor.” AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de Çiçek’in Balkan Ülkeleri Parlamenterler Asamblesi noktasındaki sözlerini heyecanla karşıladıklarını belirterek, “Düşüncelerimize, hayallerimize tercüman oldunuz” dedi.

Bayrampaşa Belediye Başkanlığı döneminde Balkan Belediyeler Birliği kurduklarını anımsatan Bürge, “Balkan Ülkeleri Parlamenterler Asamblesi’ni kurarsak çok hayırlı bir iş yapmış olacağız” dedi.

“Gözümüz, kulağımız  Anavatanda”- Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, amaçlarının; barışın ve istikrarın devam etmesi, ekonomik kalkınmanınn  sağlanması olduğunu ifade etti.

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, “2002 yılından sonra yalnız olmadığımız hissediyoruz” diye konuştu. Makedonya’yı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Nezir, “Her ne kadar orada yaşasak da gözümüz kulağımız ana vatanımızdadır” dedi.

Nezir, Makedonya’nın dünyada sadece ABD, İsrail ve Türkiye ile strateji anlaşması imzaladığını söyledi.

Bulgaristan’dan gelen Milletvekili Kasım Dal’ın “Gözlerimiz anavatanın üzerinde” sözlerine Çiçek, “Bizim de gözümüz sizin üzerinizde. Sizi bir ve beraber görmek istiyoruz. Bizi üzen ayrılıklardır. Ayrılıklar olunca bizim çabalarımız da biraz boşa gider. Onun üzerinde biraz duralım. Ne kadar bir ve beraber olursanız, bulunduğunuz yerde ne kadar güçlü olursanız, o coğrafyanın da sizlerin de menfaatinedir” karşılığını verdi.

Yunanistan gelen milletvekili Ahmet Hacıosman, Yunan Parlamentosunda bütün dünya ülkeleriyle dostluk grupları olmasına rağmen Türkiye’nin bu listede olmamasının kendilerini üzdüğünü söyledi ve bunun değişmesi  temennisinde bulundu.

Kosova’dan gelen milletvekili Müferra Şinik, Kosova parlamentosunda milletvekillerinin üçte birinin kadın olduğunu, bunu  başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelerde de görmek istediklerini söyledi.

Temsilciler, aldıkları sözlerde Türkiye’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.Kabulde, bu ülkelerle kurulan TBMM parlamentolararası dostluk grup başkanları da yer aldı.

Heyet daha sonra TBMM Genel Kuruluna girerek, bütçe görüşmelerini bir süre izledi ve ardından yemekte beraber oldular.

Kosova Demokratik Türk Partisi G. Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Karadağ devlet Bakanı Rafet Husovic, Makedonya ve Sırbistan devlet bakanları Hadi Nezir ve Sulejman Ugljanin, milletvekileri Müfera Şinik, Fikrim Damka, Kasim Dal, Ahmet Haciosman, Çetin Mandaci ve diğer milletvekilerden oluşan heyet öğleden sonra T.C. Dişisleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bu toplantıda da ortak çalışmalar ve Türkiye’nin bölgesel rolü ve desteklerinden konuşuldu. Heyet bu günkü görüşmelerini Dış Türkleri Başkanlığında T.C. Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın verdiği çalışma yemeğinde tamamladı.