Logo Loading

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Kosova’da

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Kosova’da

Kosova ziyaretinde bulunan TBMM Başkanı Cemil Çiçek Priştine’deki temaslarının ardından, beraberindeki heyetle birlikte, Prizren ve Mamuşa  ziyaretini de gerçekleştirdi.

Prizren ziyaretine Türk Temsil Heyet Başkanlığı ile başlayan heyet ardından KDTP Genel Merkezi’nde Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve partinin diğer üst düzey yetkilileri ile görüşmede bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Sivil Toplum Kuruluş temsilcileriyle görüşmeden önce Prizren’in tarihi ve turistik yerlerini ziyarette bulundu.

Türk Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ile Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde bir araya gelen Cemil Çiçek yaptığı konuşmasında birlik ve beraberlik üzerinde durdu.

Çiçek, Türkiye ile Kosova’nın dostluk ve kardeşlik ilişkisi içerisinde olduğunu bunun da ortak coğrafyaya, ortak tarihe, ortak inanç ve kültüre sahip olmaya bağlı olduğunu söyledi ve “ Biz Kosova’ya farklı bakmıyoruz. Bağımsızlığını kazandığından bu yana hem siyasi hem de ekonomik olarak, hem güvenlik açısından Kosova’nın hak ettiği yere gelmesini, insanlarının huzur ve refah içerisinde yaşaması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” diyerek Kosova’daki Türk varlığının Türkiye için çok önemli olduğunu ve Kosova’daki Türk varlığının Kosova devletinin asli kurucu unsuru olduğunu söyledi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin Türklerin bulunduğu yerlerde açılmasında Türk unsurunun varlığını muhafazası, eğitilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi bakımından da bu merkezlerin çalışmalarına ayrı bir önem verildiğini belirten Çiçek, Türk devletinin Kosovalıların barış ve huzur içerisinde olması için çaba gösterdiğine değindi.

Dünyanın artık küçüldüğüne ve sınırların büyük ölçüde kalktığını belirten Cemil Çiçek,  “Ne kadar bütünleşirsek, ne kadar kaynaşırsak ne kadar dayanışma içerisinde olursak ve bütün bunlardan çok daha önemlisi ne kadar bir ve beraber olursak o kadar iri oluruz, diri oluruz ve güçlü oluruz” dedi ve Türkiye’nin beklentisinin birlik ve beraberlik olduğunun altını çizdi.

YETKM’de yaptığı konuşmanın ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyet Mamauşa’ya hareket etti.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…