Logo Loading

Topluluklar Danışma Kurulu Toplantısında Kosovada Yeni Belediyelerin Kurulma Konusu Ele Alındı

Topluluklar Danışma Kurulu Toplantısında Kosovada Yeni Belediyelerin Kurulma Konusu Ele Alındı

Bugün Prizren belediyesi içerisinde bulunan Reçana köyünde Topluluklar Danışma Kurulunun sıralı toplantısı düzenlendi.

Toplantıya: Danışma Kurulu Başkanı Veton Suroi, Başbakan yardımcısı ve Yerel Yönetim Bakanı Lutvi Haziri, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Boşnak milletvekili Cezayir Murati, milletvekili Nuran Malta , Prizren Belediyesi Başkan vekili Ercan Şpat ve diğer Boşnak, Türk, Sırp ve Rom temsilcileri katıldı.

Toplantının gündemi; Kosova’da yeni belediyelerin kurulmasıyla ilgiliydi.

Tartışmalara katılan temsilciler tarafından, Kosova’da kapsamlı bir yerel yönetim reformuna ihtiyaç olduğunu, bu çerçevede de şimdiki tecrübe ve Pilot proje sonuçlarından yararlanarak Kosova Statüsü sonrası için bu ala gereken uygulamaların yapılacağı ve yasal zeminin yaratılması gerekliliği de vurgulı.

Topluluklar Danışma Kurulu tarafından sunulan yerel yönetim reformuyla ve yeni belediyelerin kurulmasıyla ilgili öneri ve isteklere karşın gereken desteğin sunulması ve Müzakere ekibine incelemeler için gönderilmesi kararına vardı.

Bu süreç içerisinde; Topluluklar Danışma Kuruluna bu ala kanunların hazırlanması ve kabul edilmesi için daha aktif rol verilmesi istenildi. Gelecekte bu çerçevede ki çalışma metotların benimsenmesi de istenildi.

Topluluklar Danışma kurulu tarafından Reçana ve bölge köyleriyle beraber bir belediye biriminin kurulma önerisi prensipte, tüm katılımcılar tarafından desteklendi.

Topluluklar Danışma Kurulu, gelecek dönem de benzeri ve diğer güncel konular üzerine toplantılara devam edeceklerini bildirdiler.