Logo Loading

Türk, Arnavut ve Roman Yetkililer Acılı Jashari Ailesini Ziyaret Etti

Türk, Arnavut ve Roman Yetkililer Acılı Jashari Ailesini Ziyaret Etti

Geçtiğimiz gün Kosova Ovası’nda sokak köpekleri tarafından saldırıya uğraması sonucu hayatını kaybeden 7 yasındaki Driton Jasharı’nın ailesine ülkenin üst düzey yetkilileri taziye ziyaretinde bulundu. Yetkililer bu trajik olayda ailenin yanında olduklarını belirterek destek sözü verdiler.
Kosova Ovası’nda Roman bir ailenin 7 yasındaki çocuğu çöp konteynirlarında kendine yiyecek ararken sokak köpekleri tarafından saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti. Olay medyada geniş yer bulunca hem sokak köpekelerinin insan hayatı için tehlikesi hem de çoğu roman ailesinin nekadar zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği birkez daha gözönüne serildi.

Trajik olay karşında kayıtsız kalmayan Başbakan, Kamu Yönetimi Bakanı , Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi, milletvekilleri ve Kosova Ovası Belediye Başkanı Roman ailenin yanındaydı bugün. Arnavut, Türk ve Roman yetkililer acılı aileye başsağlığı dilerken bu trajik olayın herkesin başına gelebileceğini belirtip destek sözü verdiler.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Başbakan İsa Mustafa, “Çocuğunu tarjik bir şekilde kaybeden aileye başsağlığı dileklerimizi ilettik. Bu hepimizin için büyük bir acı ve kayıptır çünkü burada söz konusu olan bir çocuk ve çoğu roman ailesinin zor yaşam şartlarıdır. Zor yaşam şartları çocukların çöplerden yamak aramasına neden oluyor. Bu ailelerin daha iyi şartlarda yaşaması ve çocukların sokak köpekleri dahil birçok tehlikeden korunması bizim sorumluluğumuzdur. Hukuemet olarak bu konuş üzereinde çalışmalar yapacağız” dedi.

Büyükelçi Songül Ozan da, olayın herkesi çok üzdüğünü belirterek, bu durumun küçük bir çocuğun ve bir ailenin başına gelebilecek en büyük felaket olduğunu dile getirdi.

Kosova Ovası Belediye Başkanı Burim Berisha ise, “özel olarak ilgilenilmesi gereken bir durum. Ve bizler bu konuyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bu olay Kosova’nın heryerinde tekrarlanabilir. Sokak köpekleri insan hayatı için bir tehlike oluşturmaktadır. Başbakanla da görüştük. Bu duruma Kosova genelinde çözüm bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Songül Ozan yan evde yaşayan aile yakınlarını da ziyaret ederek başsağlığı diledi. Aile, başka çocukların da başına aynı olayın gelmemesi için büyükelçiden yardım istedi. Evlerin yakınlarında başıboş gezen sokak köpekleri ise çocukların hala tehlike oluşturmaya devam ediyor. /kosovaport/