Logo Loading

Bildiri: Türk Bayrağına ve T.C. Prizren Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınama

Bildiri: Türk Bayrağına ve T.C. Prizren Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınama

Prizren, 28.11.2016

Kosova Demokratik Türk Partisi olarak bugün sabah Prizren’de Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu binasına gerçekleşen çirkin saldırıyı şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Bir grup genç tarafından yapılan saldırının Türkiye Cumhuriyeti ve Kosova Türk Halkı tarafından kabul edilemez bir davranış olduğunu da bildirmek istiyoruz. Bu tür davranışların, Kosova Cumhuriyeti’nin çok kültürlü, çok dinli ve çok dilli devlet yapısına büyük zarar verebileceğinden dolayı endişe duymaktayız.

Olayla ilgili Kosova Polisi ve Kosova Başsavcılığının hızlı harekete geçmesini ve failleri kısa zamanda tutuklamasını ve bunu takiben Kosova Devlet kurumlarının olayla ilgili kınama açıklamalarının da memnuniyetle karşıladığımız dile getirmek istiyoruz.

Gelecekte bu gibi ve buna benzer olayların tekrarlanmaması amacıyla tüm devlet organlarından gereken tedbir ve önlemlerin alınmasını açıkça beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Daha önce Türkçe trafik işaret ve levhalarının silinmesi, öğrencilere saldırıların yapılması, Türk bayrağının indirilmesi ve buna benzer olayların gerçekleşmesi parti ve toplumuzu derinden üzdüğünü açıkça ifade etmek istiyoruz.

Kosova Cumhuriyetinin bugün ulaştığı bağımsız ve demokratik yapısını Türkiye Cumhuriyeti ve Kosova Türklerinin desteğiyle de sağlanmış olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Dolayısıyla büyük mücadelelerden sonra kurulan bu değerlerin bu gibi yıkıcı saldırılarla yok edilmesini şiddetle bir daha kınadığımızı açıkça dile getirmek istiyoruz. Kosova Türk Toplumu başta olmak üzere tüm Kosovalılar olarak birlik ve beraberlik içinde var olan değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğinin bir daha altını çizmek istiyoruz.

Kosova Demokratik Türk Partisi
Genel Başkanı
Mahir Yağcılar