Logo Loading

Türk Dünyası İstanbul’da Buluştu

Türk Dünyası İstanbul’da Buluştu

Uluslararası İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (İBS) tarafından dün 17 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen iftar programı Türk Dünyası temsilcilerini bir araya getirdi.

Türk dünyası iftarda buluştuTürk dünyası iftarda buluştu

Programa Türkiye’den katılımların yanı sıra Balkanlardan, Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Türkistan Coğrafyası’na katılımın hayli geniş olduğu ifade edildi. KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Makedonya Cumhuriyeti Meclisi Milletvekili Yusuf Hasani, Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP( Genel Başkanı Beycan İlyas, Bulgaristan’dan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Kurucu Başkanı Kasım Dal, Makedonya Türk Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Üsküp Belediye Meclis Üyesi Gönül Bayraktar, Özgür Suriye Ordusu Türkmen Komutanlarından Zekeriya Karslı, Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Başkanı Güngör Yavuzaslan,Türk Dünyası STK Başkanları ve dernek temsilcileri ile yazarlar, araştırmacılar, işadamları, öğrenciler, çeşitli medya kuruluşundan gazeteciler katıldı.

Uluslararası İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği Genel sekreteri Serdar Yıldırım yetimlerle ilgili faaliyetlerin önemine vurgu yaparak, sahiplenilmeyi bekleyen yetimlerimizin olduğunu söyleyerek, “Oluşan yeni şartlar neticesinde Türkiye son kale durumunda. Ben hem mesleğim hem de dernek faaliyetlerinden dolayı dünyanın her yerini gezmiş biriyim. Bu bir hayal değildir. Herkesin ümidi Türkiye’dir, gözü Türkiye’dedir. Dolayısıyla son kalenin düşmemesi gerekir. Bu bağlamda ülkemizin yakın coğrafyamızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Bu noktada hepinizin desteklerine fakir ve önerilerine ihtiyacımız olacak. Bu program vesilesiyle aldığımız kararı deklare edelim. Bu tür toplantılarımız olacak. El birliği zor zamanları atlatmada katkımız olacak arzusundayız. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz” dedi.

KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da katılımcılar adına söz alarak, “Bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Hepimiz her zaman Türkiye’nin ne kadar önemli bir devlet olduğunu tekrarlıyoruz. Türkiye güçlü olunca Balkanlar da güçlü olacaktır. Bölge de güçlü olacaktır. Sizlerle beraber olmaktan dolayı memnuniyetimi belirtirken şimdiden bayramınızı kutlar hayırlı olmasını dilerim” dedi.

İstanbul’da Uluslararası İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen iftar programına Özgür Suriye Ordusu Türkmen Komutanlarından Zekeriya Karslı, Fırat Kalkanı bölgesinden gelerek katılım sağladı. İftar programına Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) üyeleri de katılım sağladı.

1994 yılında İstanbul merkezli kurulan Uluslararası İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (İBS) yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik misyonu çerçevesinde Türkiye ve dünyada ihtiyaç sahiplerine insani yardımların ulaştırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Dernek 2005 yılında BM’ nin sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili ECOSOC- NGO birimine üye olmaya hak kazanmıştır. Yine İslam Konferansı Örgütü bünyesinde “İslam Ülkeleri İnsanî Yardım Platformu” kurucuları arasında yer almıştır.

İftar esnasında Dernek Başkanı Mehmet Sever misyonlarına değinerek, “Hızlı değişim süreci yaşayan dünyamızda savaşlar, doğal afetler, ekonomik sıkıntılardan dolayı mağdur olan insanların, eğitim, kalkınma ve sosyalleşme gibi dertlerine çözümler üretebilmek, dini ve moral değerlere sahip, insanların faydasını düşünebilen bir gençliğin yetişmesine katkıda bulunmak en temel misyonumuzdur” açıklamasında bulundu. /QHA