Logo Loading

Türk Kızılay’ından 5.000 Aileye Yardım

Türk Kızılay’ından 5.000 Aileye Yardım

Prizren’de bugün (12.09.2016) Türk Kızılay’ı vekalet kurban kesimini gerçekleştirdi. Kosova genelinde 5.000 aileye dağıtılmak üzere 100 adet büyükbaş hayvan kesilecek.

Bu sabah kurban kesimi başlaması nedeniyle düzenlenen törende basın mensuplarına etkinlikle ilgili bilgi veren Türk Kızılay’ı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Türk Kızılay’ının bu yıl 30 ülkede vekaletten kurban kestiğini ve bu ülkelerde kurum ve kuruluşlar işbirliğiyle ihtiyaç sahiplere yardımda bulunduğunu ifade etti. Her yıl Türk Kızılay’ına 17 bin civarında kurban bağışında bulunulduğuna işaret eden Tan, bu yıl bir rekora imza atıldığına,76 bin kurban bağış aldıklarını bildirdi. Kosova geneline Türk, Arnavut, Boşnak, Rom ayrımı yapmaksızın 5.000 paket et dağıtılacağını bildiren Ercan Tan, Kadın Sığınma Evi ve Otizim Derneği’ne de katkıda bulunulacağını bildirdi.

Kosova’daki faaliyeti KDTP, T.C. Priştine Büyükelçiliği ve Prizren Başkonsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirdiklerini belirten Tan; kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ve burada bulunmaktan çok mutlu olduklarını vurguladı.

Türk Kızılay’ı ve kurban bağışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına teşekkür eden Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, bir kez daha tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı.

Türk Kızıla’yı ile dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma geleneğinin en güzel örneklerinden birini Kosova’da sergilemek mutluluğunu ifade eden T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç; bayramın tüm Müslümanlara ve tüm insanlığa huzur, mutluluk ve barış getirmesini diledi.

Kurban Kesimi töreninde Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, KDTP Milletvekilli Müferra Şinik, Roman milletvekili Kujtim Paçaku, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit ve KDTP temsilcileri de hazır bulundu.