Logo Loading

Türk Milletvekillerinden Ses Kirliliği Yasasına Önerge

Türk Milletvekillerinden Ses Kirliliği Yasasına Önerge

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP milletvekilleri 6+ Parlamento Grubu adına çok tartışılan Ses Kirliliği Yasa Tasarısı’na önergeyi Tarımcılık Ormancılık ve Çevre ile Alan Planlaması Komisyonu’na resmen sundu.

Önergeyle yasa tasarısının 4.2 maddesinde ses kirliliği sıralamasında ,,Dini Nesnelerin Akustik Araçları“ paragrafının silinmesi isteniyor.

KDTP milletvekili Müferra Şinik imzasıyla gönderilen önerge gerekçesinde şöyle deniliyor:

“1. 4.2 maddesinde gürültü kaynaklarından bahsedilmektedir, düşüncemize göre dini nesneler Gürültü Kaynakları olamaz, çünkü dini nesnelerden çıkan ses dini görevini yerine getirmeye davet eden sestir ve bu insan haklarını çiğneyen ve özellikle dini görevini yerine getirmeyi kısıtlayan bir davranıştır.

2. Çevre ile Alan Planlaması Bakanlığının ve özellikle Kosova Çevre Korunumu Ajansının 2012 yılında yapmış olduğu araştırma Raporunun 70. sayfasında ses ile dini nesnelerin akustik araçları, Gürültü Kaynaklarının sıralamasında yer almıyor. ”

KDTP milletvekilleri önergenin komisyon tarafından destekleneceği ve akabinde de meclis tarafından kabul edileceğine kesin gözle bakıyor.

Kaynan: kosovahaber.net