Logo Loading

Türk Toplumunun Bağımsızlık Yıldönümü Coşkusu

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi organizasyonuyla bu akşam (18.02.2013) saat 19.00’da Prizren “Xhemail Berisha” Kültür Evi’nde Kosova bağımsızlığının beşinci yıldönümü kutlandı.

Program, bağımsızlık yolunda şehit düşenlere bir dakikalık saygı duruşu ve Kosova Marşı’nın çalınmasıyla başladı.

Hazır bulunanları selamlayan KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş, 5. defa bağımsızlığı kutlama mutluğunu ifade etti. Kosova’da Türk Toplumunun Anayasa ile haklarının garanti edildiğini ve özgürce yaşadığını belirten Buş, Türklerin yapıcı yaklaşımıyla saygın bir yeri olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında Levent Buş diğerleri arasında şöyle dedi:
“KDTP,  ne kadar içten yıkılmaya çalışılsa da dimdik ayakta durmuştur ve duracaktır. Yanlışlıklar olmuştur ve olacaktır. Ama birlik beraberlik içinde çözülmesi gereklidir. Hatasız bir kul olmadığı gibi, hataların da düzeltilmesi hepimizin sorumluluğudur.”

Türk Toplumunun anadilinde eğitimini sürdürdüğünü, ilköğretimde kitapları var olduğunu ve kadro sorunu olmadığını belirten Levent Buş, derneklere de her alanda destek olduklarını söyledi.  Türklerin merkez ve yerel düzeyde en iyi şekilde temsil edildiğine işaret eden Buş, 23 Nisan Bayramı da olduğuna dikkati çekti.

Türk Toplumu olarak KDTP Prizren Şubesi tarafından düzenlenen Türkiye’nin kardeş ülkesi Kosova’nın bağımsızlığının beşinci yıldönümünü kutlamak için bir araya gelmenin önemine vurgu yapan Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova’nın son beş yılda önemli başarılar kaydettiğini ve geçen yıl denetimli bağımsızlığının da kaldırıldığını söyledi. 100’e yakın ülkenin tanıdığı Kosova’nın önemli sorunları olmasına rağmen bunu aşacağı inancını ifade eden Ozan, Türkiye’nin bağımsızlık öncesi ve sonrası olduğu gibi ileride de her alanda Kosova’nın yanında olacağını bildirdi.

İki ülke arasında en önemli dostluk köprüsünü soydaşların teşkil ettiğini belirten Ozan, Türkçeyi, Türk kültürünü, Türk varlığını yaşatmaya devam etme çağrısında bulundu. Kosovalı Türklerden KDTP çatısında birlik beraberlik içinde hareket etmelerini isteyen Büyükelçi Ozan, Kosova Hükümeti olduğu gibi Anavatan Türkiye’nin de Türk Toplumunu desteklemeye devam edeceğini belirtti. “Türkiye ve Kosova kardeşliği ömür boyu devam etsin diyorum” diyen Büyükelçi Ozan konuşmasını Kosova bağımsızlığının nesiller boyunca kutlanmasını diledi.

Bağımsızlığın 5. yıldönümü coşkusunun dün olduğu gibi bugün de devam ettiğini Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, dünkü törenli Meclis oturumunda olduğu gibi Bağımsızlık Bildirgesinin imzalandığı gün de orada Türk milletvekilleri olarak olduklarını hatırlattı. Türk Toplumunun haklarının korunması ve genişletilmesini amaç edindiklerini belirten Bakan Yağcılar, Kosova’nın kalkınmasına da şimdiye kadar olduğu gibi ileride de katkıda bulunacağını bildirdi. Sırbistan Cumhuriyeti ile müzakerelerin Kosova ve Kosova Türk Toplumu için önemden olduğunu vurgulayan Mahir Yağcılar, KDTP olarak gençlere önem verdiklerini belirtti. Yağcılar, konuşmasının sonunda Kosova’ya ve Türk Toplumuna sunduğu destek için Türkiye’ye teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra ilk önce “Filizler” Atatürkçü Türk Kültür Derneği halk danslarından örnekler sundu. Programın ikinci bölümünde Türk Dernekler Evi Korosu’ndan şarkı ve türküler söylendi.

Kültür evi fuayesinde “Esnaf” İşadamları ve Esnaflar Derneği Kadın Kolları tarafından sabundan çiçekler ve takı sergisi de programı izlemek için gelenlerden büyük ilgi gördü.

Bağımsızlık kutlaması etkinliğinde milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  Nezih Liman ve beraberindeki heyet, Türk subayları, dernekler temsilcileri ve çok sayıda davetli de hazır bulundu.