Logo Loading

Türkçe Kimlik Kartlarına Kavuştuk

Kosova kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 12 yıllık bir mücadeleden sonra Kosovalı Türklerin 9 Aralık tarihinde ilk Türkçe kimlik kartlarına sahip olacaklarını açıkladı.

Kosova Bakanlar Kurulu, Kosova’da bundan böyle Türkçe kimlik kartlarının tedavülde olacağını açıkladı.

Türkçe kimlik kartları müjdesini  veren Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Kosovalı Türklerin 9 Aralık tarihinde ilk Türkçe kimlik kartlarını alacaklarını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameralar karşına çıkan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Türklerinin Türkçe kimlik kartlarına sahip olacaklarını doğruladı.

“Uzun bir mücadelenin neticesinde,  2000 yılında daha  halkımıza verdiğimiz sözün yerine getirilmesi,  hepimiz için önemli bir anı,  önemli bir günü teşkil etmektedir. Bugün Bakanlar Kurulu’nun  toplantısında İçişleri Bakanı Bajram Rexhepi’nin verdiği bilgilere göre,  bundan böyle Kosova’daki biyometrik kimlik kartlarının çıkmasıyla beraber, kimlik kartlarında Türkçe ibareler olacak”  ifadesini kullandı.

Geçen hafta Türk milletvekilleriyle beraber  Türkçe kimlikler için başvuruda  bulunduklarını kaydeden Bakan Yağcılar, başvuru üzerine örnek kimlik kartının  bugün İçişleri Bakanı tarafından takdim edildiğini  söyledi.

Başbakan Hashim  Thaçi’ de bu haberin basında duyurulmasını istediklerini belirten Bakan Yağcılar, “ 9 Aralık tarihinde Türkçe kimliklerimizi milletvekillerimizle birlikte teslim alacağız. Dolayısiyle  tüm soydaşlarımız  tüm Kosovalı Türkler Kosova’nın neresinde olursa olsun, başvuru üzerine bu kimliklerden alma imkanı bulacaktır” dedi.

Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP)  Genel Başkanı  Mahir Yağcılar, Türkçe kimlik kartlarının çıkması için verdikleri  12 senelik bir mücadeleden sonra,  bu sürecin  başarıyla sonuçlanmasından dolayı Tüm Kosovalı Türklere Türkçe kimlik kartlarının  hayırlı olmasını diledi.

Bakan Yağcılar,  Kosova Hükümeti, başta Başbakan Hashim Thaçi ve İçişleri Bakanı Bajtram Rexhepi’ye gayretlerinden dolayı  Türk toplumu ve kendi adına  teşekkürlerini ifade etti.

/kosovaport/