Logo Loading

Türkçe Kimliklerle İlgili Açıklama – Mahir YAĞCILAR

Türkçe Kimliklerle İlgili Açıklama – Mahir YAĞCILAR

Saygıdeğer soydaşlarım,

Dün, Kosova Türk Toplumunun önemli ve tarihi günlerinden biriydi. 13 yıllık mücadeleden sonra ortak gayemiz olan Türkçe Kimliklerimize ulaşma mutluluğunu yaşamaktayız. Bu mutluluğumuzda bizleri hiç yalınız bırakmayan, bizleri her zaman destekleyen başta T.C. Başbakanı sn. Recep Tayyip Erdoğan’a ve tüm T.C. üst düzey yetkililerine, T.C.  Dışişler Bakanlığı temsilcileri ve bu 13 yıl içerisinde Kosova’da bulunan tüm Türk diplomatlara ve özellikle şu anda görevde bulunan Büyükelçi sayın Songül Ozan’a teşekkür etmek istiyorum. Elbette ki Kosova Başbakanı sn. Hashim Thaçi ve İçişleri Bakanı sn. Bajram Rexhepi ve milletvekilerimize teşekkür etmeyi ayrıca bir borç bilirim. Ve siz değerli soydaşlarımız bizlere inandığınız ve güvendiğinizden dolayı,  sabrınızı tüketmediğinizden sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu başarı hepimizin başarısıdır, bu başarı öyküsü ne bir kişiyle başlamış ne de bir evde sonuçlanmıştır. Hep beraber daha 2000 yılının ilk aylarında başlayan bir mücadele hikayesidir. O zaman  hatırlarsınız, her şeye rağmen Kosova’da Türkçe yaşayacaktır demiştik, sözünü vermiştik. Bu amaçla 2000 yılında yapılan sivil kayıtlar sürecine ve  ilk belediye seçimlerine katılmamıştık. Kimliklerin Türkçe basılması şartlarımızdan biriydi. Uzun müzakerlerden sonra o zaman ki UNMIK yöneticilerinden kimliklerin Türkçe olacağına dair yazılı garantiler alınmıştı, maalesef bu garantiler düne kadar hayata geçirilmedi, bizlere verilen sözler yerine getirilmedi. KDTP olarak diğer konularda hep ilerlediğimizi diyebiliriz. Eğitim, kültür, dillerin kullanılması, siyasi temsiliyet, Kosova’nın kalkınması ve bağımsızlık yolunda yorulmadan devam ettik, ama Türkçe Kimlikler konusunu hiç unutmadık. 2006, 2008, 2010 ve son olarak 2013 Kimlikler Yasasında mücadelemizi usanmadan verdik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm siyasi anlaşmalar ve görüşmelerde gündeme getirdik. Bu konuyu T.C Başbakanı ve diğer üst yetkililer de 2008 – 2012 yıllar arası hemen hemen her görüşmede gündeme getirmişlerdi. Ancak son bir  yıl içerisinde   T.C. Büyükelçisi Songül Ozan ve  milletvekilerimizle beraber yaptığımız  titiz çalışmalar neticesinde istediğimiz ve Biyometrik Kimlikler Şartnamesinin kabul edilmesiyle bugünkü noktaya varılmıştır. Kosova Cumhuriyeti Hukuk devleti olduğuna göre  Başbakan  olsa bile  kararları bir evde almaz ve  alamaz, ancak siyasi destek verilebilir.  Kamuoyunun bilmesi gereken olası verilen destek gününden çok daha önce her şeyin hazır olmasıydı. En önemlisi ve temel olan  Şartnamede yani Kimliklerde  Türkçe’nin kullanılma  kararının aylar önce alınması gerçeğindedir.  Yasal uygulamalar yerine getirilmiş ve kabul edilen şartnameye göre Biyometrik Kimlikler ihale süreci başlatılmıştı. Benzeri süreç diğer evraklar için de geçerlidir. Belediye düzeyinde verilen evrakların içeriğinde Türkçe’nin yer alması tekrar Büyükelçimiz, milletvekilerimiz ve yönettiğim Kamu Yönetimi Bakanlığının sayesindedir. Bu proje bizaat denetlediğim, Kamu Yönetimi Bakanlığı Bilişim Teknojileri Departmanlığı tarafınca İçişler Bakanlığının ihtiyaçları için yapılmasındadır. Bu konular bir görüşme veya iki ay içerisinde yapılan basit bir olay değildir. Yaklaşık bir yıl önce başlayan ve koordineli çalışma neticesinde başarıyla sonuçlanan uzun soluklu bir süreçtir. KDTP yıllardır böyle çalışmaktadır ve başarı formülü burda yatmaktadır.

Bu sürecin mutlu sonuna vardığımızdan dolayı memnuniyetimi ifade ederken ve tebriklerimi sunarken,  kimlik ve türkçe evraklar sürecinde  emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu vesileyle  toplumumuzun bütünlüğü ve beraberliğini yıkmak isteyenlere hayır dememizi, belediye başkanı veya her kimse olursa olsun Türk toplumu temsilcilerine yaptığı baskılardan dolayı demokratik yollarla karşı gelmemizi ve sesimizi duyurmamızı davet ediyorum. Önümüzde ki dönemde Toplumumuzun diğer hakları, ailelerimizin maddi ve sosyal durumlarının düzeltmesiyle ilgili sıkı işbirlik içerinde çalışmamızı arz ederken en derin saygılarımı sunar, yeni başarılar dilerim.