Logo Loading

Türkçe Tiyatro 80 Yılını Kutladı

Türkçe Tiyatro 80 Yılını Kutladı

Kosova Prizren’de Türkçe Tiyatro’nun 80. yıldönümü Pazar günü Prizren Kültür Evi’nde düzenlenen merkezi törenle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında T.C. Konya Devlet Tiyatrosu “MİSAFİR” adlı tiyatro oyununu 4 ve 5 Eylül tarihlerinde oynadıktan sonra Prizren Türk tiyatrocuları ve tiyatro severler Pazar günü düzenlenen merkezi törende bir araya geldi.

Prizren’de Türkçe tiyatronun 80 yıl önce attığı ilk adımlardan başlayarak günümüze kadar yaşatılmasına katkıları olanlar hatırlatırken hakkın rahmetine kavuşanların anısı önünde saygı duruşunda bulunuldu, hayata olanlara teşekkürler ifade edildi. 80 yıl amatör olarak profesyonellere taş çıkartacak çalışmalara imza atan, toplumun önderi olan tiyatroculara daha fazla sahip çıkılması gereğine işaret edildi.

Kosova Prizren’de Türkçe Tiyatro’nun 80. Yılını kutlayan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova’da Türk Toplumunun ayakta durmasında Tiyatromuzun önemine işaret ederken toplum olarak onun yaşatılmasında çabaların devam etmesi ve yeni nesillerin yetişmesi için şartların yaratılması gereğine işaret etti. Kosova’da Türklerin varlığını sorgulayanlara Türkçe Tiyatro’nun 80 yıldönümü kutlaması en iyi bir yanıtı teşkil ettiğini belirten Yağcılar, tüm sıkıntılara rağmen günümüze kadar gelen Türkçe Tiyatromuzun kurum ve kuruluş temsilcilerimizle birlikte ileride de var olması için elden gelenin yapılacağını vurguladı.

Anayasa Mahkemesi üyesi Altay Suroy, Türk tiyatrosunun tarihçesinden ve tiyatrocuların kurumsal örgütlenmesinden kısaca bilgi verdi. 1935 yılında Dr. Durmiş Tselina’nın Karagöz ve Hacivat oyunundan esinlenerek yazdığı bir eser ile Prizren’de Türkçe Tiyatronun temeli atıldığını söyleyen Suroy, 1994 yılında da tiyatrocularımızın dernek kurarak Türk Toplumunun varlığını yaşatmasında önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Kosova Prizren’de 80 Yıl Türkçe Tiyatro’nun sadece Kosova değil Dünya Türk Kültürü açısından da büyük önem taşıdığını söyleyen İskender, varlığımızın temel taşlarından birini korumamızın ana sebebi olduğunu belirtti. 80 yıl içerisinde tiyatromuzun kaydettiği başarılarını gurur verici olarak nitelendiren şair-yazar İskender Muzbeg, Kosova’da diğer şehirler, Makedonya ve ana ülke Türkiye ile ilişkilerin pekiştirilmesinde de önemli rol oynadığını söyledi.

Prizren Türk Tiyatrosu’nun kültür ve sanat yuvamızı oluşturduğunu belirten araştırmacı-yazar Raif Vırmiça, kuruluşundan bu yana Türk Tiyatrosu’nun aşamalarını ve nesillerde önde gelenlerden de bilgi verdi. Tiyatro geleneğin en iyi bir şekilde elde edilen başarıların rastlantı olmadığını tasdiklediğini belirten Raif Vırmiça, tiyatromuzun değerlerimizin korunmasında ve varlığımızın yaşatılmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Tiyatro sahnesinde zor koşullarda çalışmalarını sürdüren tiyatrocuların zoru başarmaya alıştığını söyleyen gazeteci-yazar Raif Kırkul, tiyatrocularımızın elleri öpülesi birer karham olduklarını belirtirken profesyonel tiyatro söyleminden vazgeçerek somut çalışmaların başlatılması çağrısında bulundu.

İzmir’den gelen Prizren Tiyatrosu dostu Kemal Baysak, tiyatronun 60. ve 72. kuruluş yıldönümlerine katıldıktan sonra 80. yıldönümüne de katılmaktan mutluluk duyduğunu Allah nasip ederse 90. yıldönümüne de katılmaya hazırlığını ifade etti. “Milli sınırlar dışında Türküm demek Türkçe konuşmak öyle kolay bir şey değil” diyen Baysak, çeşitli dönemleri geçerek amatörce yapılan ama profesyonellerden geri kalmayan çalışmalara imza atan Prizren Türk Tiyatrosu’nu cani gönülden kutladı.

Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selcen Evcit, Prizren’de 80 yıldır Türkçenin ve Türk dilinde Tiyatronun korunmasını inanılmaz olarak değerlendirirdi.

Konuşmalardan sonra tiyatroya katkısı geçenlere plaketler takdim edildi.