Logo Loading

Türkçem Rumeli’nin Onur Bayrağı Kitabı Tanıtıldı

Türkçem Rumeli’nin Onur Bayrağı Kitabı Tanıtıldı

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde yapılan etkinliklerin ikinci günkü programına, Mehmet Paşa Hamamı ev sahipliği yaptı. Türkçem Rumeli’nin Onur Bayrağı kitabı müellifi Ethem Baymak konuşmasına yıpranmakta olan Mehmet Paşa Hamamı’nın durumuna dikkat çekerek başladı. Baymak, Hamam’ın onarımını İtalya’nın üstlendiği müjdesini katılımcılarla paylaştı.

Katılımcılara seslenen KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosovalı Türklerin Kosova’da var olduğunu aktarmak istenildiğini geçmişte yapılanların altının çizilmesi ve gelecekte de aynı çizgide ilerlemeye devam edileceğini ifade etmek istenildiğini belirtti.  Var olan siyasi güçle, kültür etkinliklerin pekiştirildiğini belirti.

Etkinliğe katılan Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan’da Kosova Türklerinin Milli Bayramı kutlamaları için birçok kurum ve kuruluşun emek verdiğini belirtip hepsine teşekkürlerini sundu. Ozan, etkinlikte sergilenen, emek verilmiş bu tür çalışmaların önemine dikkati çekti.
Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin Prizren’in tarihi dokusunun korunması ile ilgili çalışmanın da sergilendiği etkinlikte yapılan çalışma hakkında bilgi verildi ve bunun çalışmanın ilk ayağı olduğunu seneye çalışmanı bir kitap olarak hazırlanmasının tasarlandığı belirtildi.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Ethem Baymak’ın Balkan Türk şiiri üzerine hazırlamış olduğu Türkçem Rumeli’nin Onur Bayrağı inceleme kitabının sunumu gerçekleştirdi. Yağcılar kitabı tanıtırken, kitabın milli değerlerimize bir katkı sunacağı inancını dile getirdi. “Dilimize sahip çıkar ve güzel eserler ortaya çıkarırsak yarın bizi de yaşatacaktır. Biz çalışacağız, sonra kitap yazacağız, sonra da yayınlayacağız. Önce kitap diyeceğiz. Kitaba ağırlık verirsek milli kültürümüz ve edebiyatımızı önemsersek, mutlaka başarıya ulaşırız” dedi Mahir Yağcılar.
Etkinliğin devamında Kosovalı Türklerin tarihçesini konu eden sinevizyon gösterisi sunuldu.

Genç sanatçı Cenet Pupus’un kum sanatı gösterisi ilgi ve beğeniyle izlendi, uzun süren alkışlarla takdir edildi.

Prizren’in Yunus Emre Türk Kültür merkezi’nde düzenlenen Ebru kursiyerlerin 40 eserinden oluşan sergi de sanatseverlerin beğenisini kazandı. Sergi süresinde Türkiye’den gelen Ebru sanatı hocası da uygulamalı tanıtım yaptı.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde bugün Mitroviça’da Futbol Turnuvası düzenleniyor. Saat 17.00’de Vuçitırın’da Kadınlar Buluşması, saat 19.30’da Prizren Kültür Evi’nde ise TÜRKAY” Türk Armoni Yıldızları Orkestrasının Konseri sunulacaktır.