Logo Loading

Türkiye eski Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Mümtaz Soysal Kosova Yetkilileriyle Görüştü

Türkiye eski Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Mümtaz Soysal  Kosova Yetkilileriyle Görüştü

Anayasa uzmanı, Türkiye eski Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Mümtaz Soysal, Kosova Demokratik Türk Partisi daveti üzere dün geldiği Kosova’da bugün ilk resmi ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Anayasa uzmanı Prof.Dr. Mümtaz Soysal Priştine’de 04 Nisan’da resmi ziyaretini, Kosova Meclis Başkanı Kolë Berisha’yla gerçekleştirdiği 30 dakikalık görüşmeyle başladı. Görüşmeye KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve T.C. Eşgüdüm Ofisi temsilcileri de katıldı.

Kosova Meclisi Başkanı tarafından, görüşmeden yayınlanan bildiride, görüşmede Kosova’daki güncel ve Kosova statüsü çözümü konularının konuşulduğu belirtildi. Bildiride, Anayasa uzmanı Prof.Dr. Mümtaz Soysal’ın Kosova Anayasası hazırlıklarıyla, özellikle de Kosova’da Türklerin konumundan yakından ilgilendiği bildirildi. Yayınlanan bildiride, Kosova Meclis Başkanı Kolë Berisha’nın “Kosova’nın tüm azınlıklara, bununla birlikte Türk topluluğu garantiler sunduğu” sözlerine yer veriliyor.

Toplantıdan sonra Prof.Dr. Mümtaz Soysal, görüşmenin ürün verici olduğunu söylerken, “çok değişik toplulukların bir arada yaşamalarını sağlayabilen bir anayasa dengesinin gerçekleşmesi gerekiyor ve bu dengenin en büyük güvencesi bütün toplulukların tam bir denge içinde yaşamalarıdır.”dedi.

Türkiye eski Dış İşleri Bakanı Mümtaz Soysal, Türk ve Boşnak partilerin oluşturduğu 6+ Parlamenter grubuyla iki saat süren bir görüşmeyi de gerçekleştirdi.. 6+ Parlamenter grubuyla düzenlenen toplantının amacına değinen Soysal, “Bu girişime yararlı olmaya kararlılar, onlarla bu başarı nasıl sağlanabilir, ben kendi deneyimimi kişi olarak yada Türkiye’deki deneyimleri aktarmaya, bu vesileyle de başka deneyimlerden bildiklerimi yansıtmaya çalıştım” dedi.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Anayasa çalışmaları sözkonusu olunca bir takım metinlerin hazırlandığını ve Ahtisaari’nın metni üzerinde çalışarak bunu bir anayasa düzeyine dönüştürmek ve burada olabilecek bir takım boşlukları halletmek için Priştine’ye geldiğini hatırlattı. Sayıca az gözüken toplulukların, bu doğrultuda başarılı olmaları için canla başla çalışmaları gereğini işaret ederken, sayıca az toplulukların yalnız kendi topluluk insanlarının çıkarları ve menfaatleri için değil, tüm Kosova halkının menfaatleri için çaba harcadıklarını gözlemlediğini ve bundan da memnuniyet duyduğunu belirtti.