Logo Loading

Türkiye İle Kamu Yönetimi İşbirliği Artırılacak

Türkiye İle Kamu Yönetimi İşbirliği Artırılacak

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanlığı ve Kosova Kamu Yönetimi Enstitüsü’nden oluşan heyet Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar başkanlığında, 6-9 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Kamu Kurumlarını ve Türkiye ve Ortadoğu Kamu Yönetimi Enstitüsü (TODAIE) resmi ziyaretinde bulundular.

Bakan Yağcılar ve beraberindeki heyet TODAIE rektörü sEyyüp G. İşbir tarafından güzel bir ağırlama töreni ile karşılandıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halit Etyemez tarafından da ağırlandı.  Özel bir resepsiyon ile Kosova Kamu Yönetimi Enstitüsü Başkanı Husni Veseli ve TODAIE Başkanı Eyyüp G. İşbir arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

İki kurum arasında imzalanan bu işbirliği anlaşmasının başlıca hedefleri: Kamu kurumları arasındaki tecrübelerin aktarılması; Kamu Yönetimi Bakanlığı’ndaki insan kaynaklarının eğitiminin güçlendirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesinin sağlanması; akademik programlar alanında deneyimlerin paylaşılması; araştırma ve ortak yayınların v.b gibi alanlarda işbirliğinin teşvik edilmesi.

Ziyaret esnasında Kosova heyeti TODAIE’deki akademisyenlerden önemli deneyimler edindi: kamu yönetimi için üst kadroların eğitimi; eğitim programları; liderlik ve yönetim alanında kamu kurumlarının deneyimleri; kamu kurumlarının günümüzde karşılaştığı sorunlar.

Kosova Cumhuriyeti’nin yapılanma sürecinde bugüne kadar yapılan tüm yardımlar için Türkiye Hükümeti’ne teşekkürlerini ifade eden Bakan Yağcılar, Kosova Cumhuriyeti’nin diğer ülkeler tarafından tanınma sürecinde de Türkiye’nin rolünü ve önemine vurgu yaptı. Yağcılar ayrıca iki dost ülke arasındaki kardeşlik ve her türlü alandaki işbirliği için Türkiye Hükümeti’nin hazırlılığı ve yardımseverliği için ayrıca teşekkürlerini iletti.

Bugüne kadarki başarılı işbirliği ile anlaşmanın resmileşmesi sonucu iki kurum arasındaki ortak somut projelerin tasarımı ve hayata geçirilmesi bu görüşmelerin ortak değerlendirmesiydi.