Logo Loading

Türkiye, Kosovalı Öğrenciler Kontenjanını Artıracak

Türkiye, Kosovalı Öğrenciler Kontenjanını Artıracak

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar,  Ankara ziyareti çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç’la görüştü.

Türkiye – Kosova ilişkilerine değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye burslarının hem burslu öğrencilerin sayısının artırılması hem burs alanının çoğaltılması, hem de bu alana başvuran Kosova’da kabul gören prestijli alanların olması konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını dile getirdi. Türkiye burslarında yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirten Bakan Bozdağ,  yeni bir strateji belgesi hazırladıklarını, gelecek günlerde bunun yürürlüğe gireceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye burslarının hangi ülkeye verilirse verilsin o ülkenin talepleri doğrultusunda öğrencilerin mezun olup ülkelerine döndüklerinde prestij sağlayacak alanlarda olacağına dikkat çekti.

Neden böyle bir karar aldıklarını ise Bozdağ şu sözlerle açıkladı:
“Türkiye burslarını hangi ülkeye verirsek bundan sonraki süreçte o ülkenin talepleri doğrultusunda o ülkede prestij sağlayacak alanlar olmasına özen göstereceğiz. Döndükleri zaman ülkelerine faydalı olmalarını,  ailelerine faydalı olmalarını temin edecek alanlar olmasına dikkat edilecek. Yani insanların okumak istemediği bölümlerin açılması, ilan edilen bursların boş kalmasına veya dolsa bile 1 sene sonra öğrencilerin eğitimini yarıda bırakıp dönmesine neden oluyor.”

Türkiye bursunu alan öğrencilere sağlanan imkanların artırılacağını bildiren Bozdağ, burs sayılarının da artırılacağını kaydetti. Bozdağ, burslu öğrencilerin ailelerine gelişi, okul bitince de dönüş imkanı vereceklerini sözlerine ekledi. Burslu öğrencilere bundan sonra yılda bir kez ülkelerine gidiş ve dönüşe imkan verecek düzenlemeler yaptıklarını anlatan Bozdağ, uygulamaya önümüzdeki günlerde geçileceğinin müjdesini verdi.

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakan Yağcılar, Bozdağ ile Türkiye-Kosova ilişkilerini konuştuklarını, özellikle de eğitim konusundaki kontenjanların artırılmasına ayrı bir önem verdiklerini dile getirdi.

Bakan Yağcılar yaptığı açıklamada “Kosova’da ihtiyaç olan bölümlerin verilmesi bizim için çok önemli. Dönüşler oluyor. Orada öğrencilerimiz iş bulma imkanına sahip oluyor.” dedi. Bakan Yağcılar’ın,  kontenjan sayılarının artması ve tercihlerin daha nitelikli olması istemi Başbakan Yardımcısı tarafınca olumlu karşılandı.

Görüşmede bu yıl üniversite kontenjanları, sosyal ve kültürel etkinlikler, iki devlet arası işbirliğin artırılması projeleri de ele alındı. Gelecek dönemde de Türkiye’nin Kosova’ya her alanda desteklerin devam edeceği ve çeşitli proje ve ortaklaşa ziyaretlerin gerçekleşeceği vurgulandı.