Logo Loading

Türkiye Kosovalı Türklerin Eğitim Projelerini Destekleyecek

Türkiye Kosovalı Türklerin Eğitim Projelerini Destekleyecek

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Priştine’de bir dizi temaslarda bulunan Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı prof. dr. Yekta Saraç’ı, beraberindeki heyet ile kabul etti. Görüşmede, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvlcım Kılıç ile KDTP milletvekili Müferra Şinik hazır bulundu.

Ağırlıklı olarak eğitim konuları kapsamında iki ülke arasında yüksek öğretim alanındaki işbirliğin üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alındığı görüşmede, Kosovalı Türk öğrencilerin Türkiye’de yüksek eğitimleri ile ilgili konular da ele alındı.

Görüşmenin ardından Kosovaport’a konuşan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, iki ülke arasında yüksek öğretim alanında işbirliği anlaşmasının imzalanmasını destekledilerini belirterek, Kosova Türklerinin iki ülke arasındaki yüksek öğretim alanında işbirliği içinde yer almaları için YÖK Başkanı ile beraberindeki heyete ek bilgiler verdiklerini kaydetti. YÖK Başkanı ile heyette yer alan rektörlerin, gelecekte bu konulara daha fazla özen göstereceklerini belirttiklerine işaret eden Bakan Yağcılar, “bazı eğitim projeleri de desteklenecek. Gelecekte Kosovalı Türk öğrencilerin Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile diğer bazı projelerle birlikte öğrencilerimizin üniversitelere kayıt olması için çalışmalar yapılacak” dedi.

Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile Prizren Üniversitesi bünyesindeki Türkçe yapılacak bölümlerin ve yakın gelecekte hayata geçirilecek iktisat ve işletme bölümünün de desteklenmesi konusunun ele alındığını belirten Bakan Yağcılar, bu konuda olumlu cevap aldıklarını söyledi. /kosovaport/