Logo Loading

Türkiye Mezunlarının İstihdamı Tartışıldı

Türkiye üniversitelerinden mezun olan gençler Prizren Yunus Emre Türk Kültür merkezinde T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi müdürü Maharrem Rahte, kendilerinin TüMED’in en büyük destekçilerinden biri olup, Kosovadaki öğrencilerin eğitimine destek verdiklerini ve öğrencilerin geleceğinin planlanmasında TüMED kadar destek vermek istediklerini belirtip bu bağlamda yapılan işbirliğinin güzel sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti.

Cengiz Çesko konuşmasının başında derneğin kısa tarihçesi ve ileriye yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Üyelerin gelişime katkı sağlamak için değişik kurs ve iş sahibi mezunların tecrübelerinden faydalanarak faaliyetler düzenlediklerini söyleyen Çesko, üyelerinin arasında önemli mevkilerde yer alan kişilerin var olmasının derneğin etkinliğinin bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Ülke çapında ve bölgede saygın bir yer edinen derneğin, kuruluşundan bu yana bağımsızlığını koruduğunu, taraf tutmadığını, hiçbir siyasi ve ideoloji etkisi altında kalmadığını belirten Çesko, bundan sonraki adımlarında da kendi çizgisinden ödün vermeyeceklerini belirtti.  Kalıcı projelerin hayata geçirilmesi için Türkiye kurum ve kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten TüMED Başkanı şimdiye kadar kendilerine destek verenlere de teşekkür ederek Türkiye’ye çıkan her kapının anahtarı olma gayesini taşıdıklarını belirtti.

T.C.Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, geleceğin tartışılacağı bu toplantının öneminin büyük olduğunu, Türkiye ile Kosova’nın mükemmel düzeyde ilerleyen ilişkilerin var olduğunu söyledi. Bağımsızlığının beşinci yılını kutlayacak olan Kosova’nın nüfus açısından da genç olduğunu, her kurulan yeni ülke gibi Kosova’nın da çok önemli sorunları ve takdir edilmesi gereken konuları olduğunu,eğitimin de bu alanlardan biri olduğunu söyledi ve eğitimin bir ülkenin geleceğini kurmakla ilgili bir durum olduğunu belirtti. Ozan, bir ülkenin her alanda kalkınmasında en büyük rolü oynayan eğitimde de Türkiye’nin her kurum ve kuruluşunun Kosova’nın en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, bir araya gelip istişarelerde bulunmanın çok önemli olduğunu belirtip fikir alış verişinde bulunulan yerde umudun olduğunu ve umudun olduğu yerde de geleceğin olduğunu söyledi. Herkesin daha iyi bir eğitim almak istediğini, eğitimden sonra iyi bir iş ve aile kurmak olduğunu söyleyen Bakan Yağcılar, bu tür fikir alış verişinde bulunma toplantılarının önemli olduğunu, belirttiği aşamalara daha kolay ulaşılabilmesine imkan sağladığını söyledi.Her yerde eğitimin önemine vurgu yapıldığını ve üzerinde durulduğunu söyleyen Yağcılar, bu toplantıda eğitimden fazla bahsedilmeyeceğini, toplantının konusunun istihdam ve iş konusu ya da aileye yardımcı olmak konuların olacağını belirtti.

Protokol konuşmalarının ardında, Türkiye üniversitelerinden mezun olan ve halen okumakta olan öğrenciler ile lise son sınıf öğrencilerinin katıldığı istişare toplantısı basına kapalı kapılar ardında gerçekleşti.