Logo Loading

Türkiye’de okuyan gençlerin sorunları masaya yatırıldı

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Gençlik Kolu 13 Şubat 2009 tarihinde Türkiye’de okuyan öğrenciler ile bir araya geldi. Parti ofisinde yapılan toplantıya Prizren Şube Başkanı Orhan Lopar, Gençlik Kolu Başkanı Sencar Karamuço, KDTP İstanbul öğrenci temsilcisi Salih Sala ve İzmir öğrenci temsilcisi Necmettin Yeta, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeleri ile Türkiye’nin değişik üniversitelerinde okuyan gençler katıldı.

Toplantının açılışını yapan Prizren Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Sencar Karamuço, gençlik kolu olarak gençlere yönelik sürdürmüş oldukları faaliyet zincirine bugün Türkiye’de okuyan öğrencilerin sorunlarını dinleme ve onlara çözüm bulmak için toplanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gençlik Kolu olarak sadece Prizren’deki gençlerin sorunları ile ilgili ilgilenmediğinin altını çizen Karamuço, bugün parti olarak üniversite öğrencilerinin var olan sorunlarını dinleme ve parti çerçevesinde bu sorunlara çözüm bulmak için parti çatısı altında toplanıldığına dikkat çekti.

Prizren Şube Başkanı Orhan Lopar ise Türkiye’de okuyan gençlerin bugün partinin gençlik kollarının organizasyonuyla parti çatısı altında toplanmasının mutluluğunu yaşadığını belirtti. Kendisinin de Türkiye mezunu olduğuna dikkat çeken Lopar, yeni jenerasyonların üniversite ortamını tanıma, kayıt esnasında temsilcilerin yardımıyla eskilere göre daha avantajlı olduklarını söyledi.

KDTP İstanbul Öğrenci temsilcisi Salih Salah, genel itibari ile İstanbul’daki öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara dikkat çekerken, genel itibari ile öğrencilerin en büyük sorunun maddi açıdan kaynaklandığını söyledi.

KDTP İzmir Öğrenci temsilcisi Necmettin Yeta da İzmir’de öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgilendirdikten sonra Balkan derneklerinden öğrencilerin beklediği ilgiyi bulamadıklarından yakındı.

Konuşmaların ardından Türkiye’de eğitimlerini sürdüren öğrenciler var olan sorunları ve partiden beklentilerini bildirdiler. Öğrenciler, partinin sadece gençlere üniversiteye göndermekle yetinmeyip, öğrencilik döneminde ve mezuniyetten sonra da öğrencilerle ilgilenmesi gerekliliğine dikkat çektiler. Gençler, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendilerine verilen bursların eğitimlerini sürdürmeleri için yetmediğine dikkat çekerken, Başbakanlık bursunun da artık verilmemesinin kendilerini derinden etkilediğini ve beklentilerinin yıllardan beri konuşulan bursların zamlanması olduğunu belirttiler. Gençler, Türkiye ile Kosova hükümetleri arasında öğrenciler için uygulanması için uçak biletlerinden vergilerin düşürülmesi ile ilgili bir işbirliğinin öncülüğünün parti tarafından yürütülmesi istemini dile getirdiler.