Logo Loading

Türkiye’den Kosovalılara Liderlik Programı

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Sn. Mahir Yağcılar bugün TÜBİTAK Başkanlığı’na bağlı enstitü olan TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) Gebze kampında bulunan Kosova’dan 76 kamu görevlisini ziyaret etti. Bu programda Kosova’dan 76 kamu görevlisi liderlik programı TÜBİTAK TÜSSİDEGebze’de bulunmaktadır.

Bakan Yağcılar TÜSSİDE müdürü Prof. Dr. Osman Kulak ve Marmara Araştırma merkezi Prof. Dr. Murat Aydınla ’dagörüştü.

Yapılan görüşmelerde gelecekte de TÜBİTAK ve TÜSSİDE tarafınca benzeri eğitim programların yapılması konuşuldu. Aynıca bu programım kamu yönetimi ve kamuda sivil çalışanlar için önemli bir eğitim olduğunu, kamu yönetiminde kapasitelerin ve kalitenin artırılması için, sıralı çalışmalar ve özellikle kriz dönemlerde yönetimin doğru ve zamanında yapılması, Türkiye’nin tecrübeleri ve teknoloji gelişmeleri ilk elden görmek önemli olduğunu ifade etti. Kosova hükümetinin ve Kamu Yönetimi Bakanlığının amacı da kamuda kalite ve işlevselliğin artırılması hedef olduğu ve bu gibi programlarla ileride devam edileceğiaçıklandı. Bakan Yağcılar bu programın gerçekleşmesi için T.C. Dışişleri Bakanlığı, TİKA, T.C. Kosova büyükelçisi Songül Ozan’a teşekkürlerini ileti.

Toplantı sonunda tüm katılanlara sertifikalar dağıtıldı, programa katılanlar öğleden sonra Ankara’ya geçip oradaki bakanlıklarda ve diğer kamu kurumlarında kamudaki yeni gelişmeleri ve yapılan ilerlemeleri yerinde görecekler. Liderlik programı Cumartesi günü bitmektedir. Daha önce böyle bir program Bosna ve Hersek’ten 35 kamu görevlileri için gerçekleşmiştir. Programın tüm ulaşım, konaklama ve yemek masraflarını T.C. Hükumeti üstlenmiştir.

Kosova Kamu görevlileri bakanlıklarda daimi sekreterlerden belirlenmiş, programa RTK TV ve Radyo basın mensupları, Kosova Ekonomi Odası ve Prizren Esnaf derneği temsilcileri de katmaktadırlar.