Logo Loading

Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü, Heyecanlı Başladı

Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü, Heyecanlı Başladı

24 Kasım Öğretmenler Gününün Kosova’da da kutlanması vesilesiyle Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı, Kosova Demokratik Türk Partisi, Kosova Türk Öğretmenler Derneği ve Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği  işbirliğiyle Prizren Kültür Evi salonunda dün akşam “Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü” başlığı altında bir program sunuldu.
Program İbrahim Zaman’ın “İstanbul İstanbul” isimli fotoğraf slayt gösterimi çalışmasıyla başladı. Usta fotoğraf sanatçısının gözüyle İstanbul’u görmek fırsatı bulan seyircilerin heyecanı elektrik kesintisi nedeniyle yarıda kaldı.

Program, selamlama konuşmalarıyla devam etti.

Hedefimizin Türkiye’den Kosova’ya sanat köprüsü kurmak olduğu gibi, gönüllerin de bir olmasıdır”, diyen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, eğitimin toplumun temel unsuru olduğunu dile getirdi. Yağcılar 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle eğitime katkısı geçen bütün öğretmenlerin de Öğretmenler Gününü kutladı.

Van’da yaşanan deprem olayları ve Türkiye’nin Güney-Doğu’sunda şehit düşen askerlerden dolayı buruk olduklarını ifade eden Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Türkiye’nin Kosova ile kültür bağlarının derin ve büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin büyük sorumluluk altında olduğunu söyleyen Ozan, öğretmenler gününü kutladı ve organizasyonda katkısı geçen herkese teşekkür etti.

Kosova ve Prizren’de bulunmaktan çok heyecanlı olduğunu dile getiren  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Faik Genç, öğretmenler gününü kutlayarak, bu tür kültürel faaliyetlerin iki ülke arasındaki bağları güçlendirdiğini ifade etti. Kosova bağımsızlığı hakkında konuşan Faik Genç, Türkiye için bir bayram olduğunu vurguladı.
Konuşmalar sonunda karşılıklı plaket ve hediye takdimleri heyecanlı bir şekilde gerçekleşti.

Programın devamında İstanbul Türk Müziği Topluluğu ‘nun birbirinden güzel şarkı ve türküleri geceye damgasını vurarak seyircilere coşkulu anlar yaşattı.  İstanbul’lu sanatçılar büyük bir beğeni toplayıp ayakta dakikalarca alkışlandılar.

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan, KDTP Milletvekilleri Müferra Şinik, Fikrim Damka, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Ahmet Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı heyeti ve  çok sayıda sanatsever gecede hazır bulundu.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…