Logo Loading

Türkiyeli Sanatçılardan Öğretmenlere Konser

Türkiyeli Sanatçılardan Öğretmenlere Konser

Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü etkinlikleri çerçevesinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu bu akşam Prizren Kültür Evi salonunda konser verdi.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP, Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği organizasyonuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen konseri çoğu öğretmen olmak üzere 400’ün üzerinde sanatsever izledi.

Konsere davet edilenleri Bakan Ertuğrul Günay adına selamlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Kosova’da bu etkinlikler çerçevesinde 3. Kez olduğunu belirtti. Türk soydaşların birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri sürece bu tür desteklerin devam edeceğini belirten Genç, Kosova’ya gönüllü olarak geldiklerini belirtti. Öğretmen mesleğinin önemini örneklerle anlatan Genç, tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

24 Kasım öğretmenler gününü Kosovalı öğretmenlerle kutlamaktan mutlu olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, öğretmenlerin bakış açımızı biçimleyen önemli unsurlar olduğunu vurguladı. Kosova’da öğretmenlerin toplumun önderi olduğunu ve yetiştirdikleri önemli şahsiyetlerin Türk varlığını koruduğu gibi Anavatan Türkiye ile bağlarını güçleştirmiş ve pekiştirmiş olduğunu belirten Songül Ozan, Türkiye’nin Kosovalı öğretmenleri desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Geçen sene ilk kez Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü etkinliğine başladığında amaç öğretmenlere de sanatla destek olmak olduğunu belirten KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, KDTP olarak eğitim ve kültüre yapılanlardan kısaca bilgi verdi. Toplumumuzun varlığını sürdürmekte öğretmenlerin önemli rol oynadığını belirten Yağcılar, öğretmenlerin ileride de bu yönde hassasiyet göstereceği inancını ifade etti. Yağcılar konuşmasının sonunda “bilinçli ve örgütlü toplum olarak birlik ve beraberlik içerisinde yola” devam etme davetinde bulundu.

Konuşmalardan sonra Bakan Yağcılar ve Müsteşar Genç, karşılıklı olarak birbirlerine hediyeler verdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu orkestrası eşliğinde Neşe Demir, Gökhan Temur ve Hamdiye Mutlu söyledikleri türkü ve şarkılar yanı sıra öğretmenlerin bayramını da kutlamayı ihmal etmediler.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu, yarın akşam (25 Kasım 2012) saat: 18.00’de Gilan Kültür Evinde konser verecek.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…