Logo Loading

Üç Üniversite İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

Üç Üniversite İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Kosova Cumhuriyeti arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Rektörlük binası senato toplantı salonunda iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmek maksadıyla imzalanan protokole Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir imza attı.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova üniversitelerinin eğitim ve akademik araştırma alanında işbirliğine ihtiyacı olduğunu belirterek imzalanan protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, “Balkanlar bizim için önemli. Aynı tarihi paylaştığımız akrabalarımız var. Kosova, balkanlarda bağımsızlığını ilan etmiş yeni bir devlet. Umarım bu iyi niyet protokolü, eğitim, araştırma ve bilimsel yayınların paylaşımı noktasında fayda sağlar” dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Hazır üç üniversitenin Rektörü üniversitemizdeyken Kosova hükümeti ve adları geçen üniversiteler ile balkan göçmenlerinin ağırlıklı olduğu şehirler başta olmak üzere ülkeler arasında iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla bir nevi çerçeve anlaşması imzalıyoruz. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İmzalanan protokol, ortak araştırma, konferans, sempozyum gibi faaliyetler ve buna ilaveten araştırmacıların değişimi, karşılıklı olarak faydalı akademik program ve derslerin geliştirilmesi, her iki tarafında ilgilendiği alanlarda bilgi ve materyal değişimi, lisans ve lisansüstü öğrencilerin değişimi ve bilimsel yayınların basımında olası iş birliğini kapsıyor.