Logo Loading

Ülkenin Gelişiminden Yanayız

Ülkenin Gelişiminden Yanayız

Bugün topluluk parti liderlerinin Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi ile yaptığı görüşmede, Genel Başkanımız Fikrim Damka partimizin net tutumunu dile getirmiştir. Buna göre KDTP, Kosova’nın siyasi krizi bir an önce atlatılıp, pandemi ile mücadeleye odaklanılması adına yapıcı olan her girişime destek sunmaya hazırdır.

Anayasa’nın öngördüğü şekliyle ilk etapta 6 Ekim seçimlerinin galibi olan partiye ( Vetevedonsje Hareketine) hükümeti kurma yetkisinin verilmesi gerekliliği dile getirilmiştir. Vetevendosje Hareketinin hükümeti kurmaya yetecek çoğunluğa ulaşamaması durumunda hükümeti kurma yetkisinin gerekli çoğunluğu sağlayabilecek, meclis içerisinde bir başka partiye verilmesi alternatifinin değerlendirilmesi gereğine vurgu yapılmıştır. İkinci alternatif söz konusu olması durumunda geniş tabanlı bir hükümet olması şartıyla parti olarak destek verebileceğimizi dile getiren Fikrim Damka ülkenin bir an önce istikrara kavuşması için gerekli fedakarlıkların yapılması gerektiğini vurgulamıştır. Bir sonuca varılamaması durumunda yeniden seçime gidilmesinin en doğru karar olacağı, ancak genel sağlığın tehdit altında olduğu bu süreçte bu opsiyonun pandemi sonrası uygun bir tarihte ertelenmesinin uygun olacağı kanaati ortaya atılmıştır.

Başkan Damka yaşanacak gelişmeler karşısında Kosova Demokratik Türk Partisi’nin takınacağı tavrın, Başkanlık Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu gibi partimizin üst düzey karar alma mekanizmalarından çıkacak ortak karar doğrultusunda şekilleneceği ve Genel Başkan olarak bu ortak kararlar doğrultusunda hareket edeceğini Cumhurbaşkanı Thaqi’ye iletmiştir.