Logo Loading

Üsküp-Prizren Kardeşliği Ebediyete Kadar Sürecek

Üsküp-Prizren Kardeşliği Ebediyete Kadar Sürecek

Makedonya Türk ve Arnavut Devlet Tiyatrolarının ortaklaşa sahnelediği “İki Efendinin Uşağı” tiyatro oyunu dün akşam (17.10.2016) Prizren tiyatro severleri tarafından tam not aldı.

Kosova Demokratik Türk Partisinin (KDTP) katkılarıyla Prizren’de oynandığı Carlo Goldoni’nin yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği “İki Efendinin Uşağı” oyunu Prizren seyircisine yabancı gelmedi. Günlük hayatta 3 dili ağız özellikleriyle kullanmaya alışık olan Prizrenliler, sahnede de kullanılan üç dili de (Türkçe, Makedonca ve Arnavutça) benimserken oyunu izleyen Türkiyeli seyirciler aktörlerin oyunculuğuna odaklandı.

Tiyatro severlerin büyük ilgiyle izlediği “İki Efendinin Uşağı” adlı oyun, sıkça alkışlandığı gibi sıkça seyircinin kahkahalarına da neden oldu. Oyuncular ayakta alkışlanarak ödüllendirildi.

“İki Efendinin Uşağı” oyununda Mustafa Bey rolünü Tamer İbrahim, Gülçe rolünü Nesrin Tair, Barbuqe rolünü Emine Kadriu, Aleksandar rolünü Neat Ali, Zoteri Refet rolünü Visar Etemi, Ajeta rolünü Aida Elezi, Alko rolünü Selpin Kerim, Şaban rolünü Osman Ali ve İnspicient, Garson ve Hamal rollerini de Erman Şaban büyük bir başarıyla oynadı.

Oyunun ardından Üsküp Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, her yıl en az bir sefer Prizren’e gelmek gayretini sarf ettiklerini belirtirken Bakan Yağcılar’a teşekkür etti ve bu geleneğin devam etmesi dileğinde bulundu. “66 yıldır Avrupa’da ve Balkanlar’da Türklüğü yaşatmaya gayret ediyoruz ve bu yönde kararlıyız” diyen Atilla Klinçe, Üsküp ve Prizren kültür-sanat kardeşliğinin ebediyete kadar süreceğini ifade etti.

Üsküp Türk Tiyatrosu üyelerini kutlayan Mahir Yağcılar, tiyatronun önemine vurgu yaparken Arnavut ve Makedon tiyatrolarıyla işbirliğini de takdim etti.

Karşılıklı plaketler takdimi sırasında Atilla Klinçe geçenlerde emekli olan Nafiz Gürcüali’ye emekliliğini kutladı ve bu vesilesiyle Üsküp Türk Tiyatrosu plaketini takdim etti.

Teşekkür konuşmasında sadece çalıştığı iş yerinden emekli olduğunu belirten Nafiz Gürcüali, tiyatroya hayatın sonuna kadar devam edeceğini vurguladı. Üsküp Türk Tiyatrosu ile sıkı işbirliğin devam edeceği inancını ifade eden Gürcüali, karşılıklı olarak oyunların Üsküp ve Prizren’de verilmesinin önemine işaret etti.

Fırsattan yararlanarak “Doğru Yol” Türk Kültür sanat Derneği Başkanı Bülent Emruş ve Süleyman Brina ödülü Tertipleme Kurulu Başkanı Zeynel Beksaç, Üsküp Tiyatrosu ve Bedia Begovska’ya “Süleyman Brina Hizmet Ödülü”-nü de takdim ettiler.