Logo Loading

Üsküp’lü Tiyatrocular Prizren’de Ayakta Alkışlandılar

Makedonya Milli Kurum Türk Tiyatrosu dün akşam Pizren Kültürevi salonunda Arthur Miler’in “Hepsi Oğlumdu” oyununu başarılı bir şekilde oynadı.

Arthur Miller’in yazmış olduğu ve Aleksandra Kardalevska’nın yönettiği “Hepsi Oğlumdu” oyunu Üsküp’te sunulduktan sonra Kosova Demokratik Türk Partisi katkılarıyla “Rumeli” Türk Tiyatro Sanatçılar Derneği ve “Nafiz Gürcüali” Türk Tiyatrosu organizasyonuyla dün akşam Prizren’de oynandı. Prizren tiyatroseverlerinin büyük bir ilgi ve beğeniyle seyrettiği oyun Kosova ve Makedonya siyasilerin dostluk mesajlarıyla son buldu.

MK Türk Tiyatrosu,  oyunun galasını 6 Aralıkta Üsküp’te sunduktan sonra Cumartesi akşamı Prizren seyircisiyle buluştu.

Salaettin Bilal, Bedia Begovska, Selpin Kerim, Suzan Akbelge, Neat Ali’nin rol aldığı oyun, bir nefeste izlendi. Bir buçuk saat süren oyunun sonunda seyirciler oyuncuları ayakta alkışlayarak ödüllendirdi.

Oyun, Joe Keller’in maddi menfaatleri uğruna çevresindeki tüm insanları göz ardı ederek hayatına devam edişi ve bu yaşantının sonucunda büyük bir trajedi ile karşılaşması üzerine kurulu. Oyunda sadece Joe Keller’in değil çevresindeki tüm insanların yaşadığı acılara da şahit olduk. Arthur Miller, Bütün Oğullarım oyununda seyirciye maddi çıkarların manevi değerlerden üstün görüldüğü ve böyle yaşanıldığı zaman sonuçlarının ne kadar acı olduğunu gösteriyor.

Oyun tamamlandıktan sonra MK Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe,  oyunu Prizren’de oynamaları için destek olanlara teşekkür ederken hediyeler takdim etti.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, sanatçıların işbirliği girişimlerini destekleme mutluluğunu yaşadığını ifade ederken, sanat olayında bir alma fırsatını yaratanlara teşekkür etti.  Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir’i de sahneye davet eden Yağcılar, Makedonya’daki soydaşlar ile siyasi olduğu gibi kültür-sanat alanında da işbirliğinin gelişmesi dileklerinde bulundu.

Geçen yıl 60. Kuruluş yıldönümünü kutlayan “Doğru Yol” TKSD Başkanı Tahir Luma’yı da sahneye davet eden Atilla Klinçe, çocuk yaşlarından dernek faaliyetlerini takip ettiğini ve Türklüğün buralarda yaşanmasına büyük katkısı olduğunu belirtti.

Üsküp Tiyatrocu ve yöneticilerini kutlayan Luma, tiyatroculara hediyeler verirken Türk Temsil Heyeti desteği ile “Doğru Yol” derneği monografisinin basından çıktığı müjdesini verirken monografinin ilk örneğini hediye etti.

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, “Ecdadımızın emaneti olan güzel Türkçemizi yaşatacağız” derken Makedonya ve Kosova’da Türkçenin ilelebet yaşatılması için ana ülke Türkiye desteği ile çaba harcanacağını vurguladı.

Üsküp tiyatrocularını ve oyunun Prizren’de oynanmasına katkısı geçenleri kutlayan Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Türkiye’nin soydaşları desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Tiyatrocu ve siyasilerin toplu fotoğraf çekimiyle gece sona erdi.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…