Logo Loading

Vatandaşlık ve Kimlikler Sorunları Takip Edilecek

Vatandaşlık ve Kimlikler Sorunları Takip Edilecek

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Kosova İçişleri Bakan Yardımcısı Saşa Raşiç ve Müsteşar Driton Gashi ile Türkiye’ye göç etmiş Kosovalıların Kosova vatandaşlık başvurularında karşılaştıkları sorunları görüştüler.

Zamanında çeşitli nedenlerden ötürü Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Kosovalılara vatandaşlığı geri almak imkanı yasal var olsa da bu süreçte hatalar, keyfi kararlar ve sorunların yoğun olduğu da gözleniyor. Bireysel uyarılara rağmen çözüm bulunmadığı nedeniyle İstanbul’da merkezi olan Kosova Prizrenliler Yardımlaşma Derneği talebi üzere KDTP milletvekilleri, konuya açıklık ve çözüm getirilmesi üzere İçişleri Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Kosova İçişleri Bakan Yardımcısı Saşa Raşiç ve Müsteşar Driton Gashi, sorunların üstesinden gelinmesi için elden gelenin yapılacağını bildirirken konuyu yakından takip edeceklerini de bildirdiler.

Görüşmede Kosova’da Türkçe kimliklerin verilmesinde de yaşanan sorunlar ele alındı. Sorunların kaldırılması ve yeniden yaşanmaması için devamlı takip edilmesi gereği taraflarca belirtilirken bu yönde de işbirliği yapılacağı vurgulandı.