Logo Loading

Vetevendosje Liderinin Açıklamasına Tepki

Vetevendosje Liderinin Açıklamasına Tepki

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Başkanlık Kurulu, Genel Başkan Mahir Yağcılar’ın başkanlığında Priştine’de toplandı. Toplantıda, Vetëvendosje Hareketi lideri Visar Ymeri’nin Kürtlere bağımsılzık verilmesini destekleyen açıklamasına da sert tepki verildi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanlık Kurulu Genel Başkan Mahir Yağcılar başkanlığında Priştine’de 14.08.2017 tarihinde toplandığını ve Belediye seçimleri ve güncel gelişmelerin yanı sıra Vetevendosje Hareketi Başkanı Visar Ymeri’nin yapmış olduğu açıklamalar ele alındığını kamuoyuna bildirilmektedir.
KDTP olarak Vetvendosje liderinin açıklamaları popülist bir açıklama olarak nitelendirilirken, bu tür açıklamaların Türkiye – Kosova ilişkilerine olumsuz etki edebileceği üzerinde durulmuştur. Bölgenin mevcut yapısını bilmeden Türkiye’yi dolaylı hedef alan ve demokrasi ile uluslararası hukuk teamüllerini çiğneyen, ülkenin toprak bütünlüğü ve iç işlerine karışma prensibiyle bağdaşmayan bu tür açıklamalardan uzak durulması gerekliliğine işaret edilmiştir. Uluslararası toplum tarafından terör örgütü olarak kabul edilen bir gurubun Türkiye Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünü tehdit eden girişimlerini destekleyen olarak görülen bu açıklama, ayrıca Türkiye’nin başta Kosova’nın bağımsızlık süreci olmak üzere tanınması ve kalkınması yönünde üstenmiş olduğu bütün rolleri gölgede bıraktığı gibi Kosova Türk Toplumunu da rahatsız eden bir açıklama olmuştur. Kosova Türk Toplumu olarak bizler Kosova Cumhuriyetinin yapıcı bir unsuru olarak bundan sonra da Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve iç dinamiklerini hedef alan talihsiz açıklamalardan uzak durulması gerekliliğine işaret edilmiştir.