Logo Loading

Yağcılar: 2009 Seçimleri KDTP İçin Tarihi Bir Olaydır

Yağcılar: 2009 Seçimleri KDTP İçin Tarihi Bir Olaydır

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Priştine’de bugün basın toplantısıyla 2009 yerel seçimleri ve bu seçimlerde KDTP’nin başarısını değerlendirdi. 2009 yerel seçimlerinin başarılı geçtiğini ve bu başarının KDTP için de geçerli olduğunu belirten KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, bu seçimlere 3 belediye başkan adayı ve 7 belediyede 89 belediye meclis üyesi adayıyla yarışa girdiğini, resmi seçim sonuçlarına göre, KDTP’nin Mamuşa Belediyesinde başkanlığı kazanarak bu göreve Arif Bütüç’ün seçildiğini, Belediye Meclisi üyeleri için yarışa girilen 7 belediyeden 6’sında üyelikleri kazanarak, toplam 18 sandalyeye sahip olduğunu söyledi. İlk defa seçimlerde bir belediye başkanı ve ilk defa Türklerin yaşadığı şehirlerde temsilcilerimizin seçimler yoluyla seçildiğini ifade eden KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, “Bu bizim için tarihi bir olay, tarihi bir başarıdır. Bu KDTP’nin yıllardır yaptığı çalışmalar neticesinde gelen bir sonuçtur” dedi.
KDTP’nin bu yıl belediye meclisi üyelikleri seçimlerinde toplam 7.533 oy aldığını açıklayan Yağcılar, Kosova Demokratik Türk Partisinin toplam seçmen oyundan yüzde 1.19 oranda oy aldığını ve geçen seçimlere göre oy artışı kaydedildiğini belirtti. Bu veriler Kosova Türklerinin yeni tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini kanıtlamaktadır.

Kosova Demokratik Türk Partisi halkımızın partisidir, değerlerimize sahip çıkan partidir sözleriyle konuşmasına devam eden KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, dilimiz, dinimiz, eğitimimiz ve kültürümüz her zaman ön plandadır. Halkımızın partisi olmakla beraber, ayrım yapmadan elimizde var olan imkânlara göre tüm Kosovalıların yanındadır” dedi.

Yeni seçilen belediye meclisi üyelerinin hedeflerine de değinen Yağcılar, daha iyi hizmet ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, dil, din, eğitim ve kültür değerlerin ön planda olmasına devam edileceğini de vurguladı.

KDTP’nin iki ana misyonu olduğunu da açıklayan Genel Başkan Mahir Yağcılar, birincisi Kosova Türk toplumunu güçlü kılmak ve tüm değerleri geliştirmek, ikincisi de Kosova devletinin birleştirici unsuru ve kalkınmasının parçası olmanın hedeflendiğini öne sürdü.

Mahir Yağcılar bundan böyle de örgütlü, sabırlı ve daha profesyonel çalışarak, toplumumuzun tek partisi ve Kosova’nın örnek partisi olmaya devam edileceğini vurgulayarak, bu başarının seçmenlerimizin, partililerimizin ve yöneticilerimizin başarısı olduğunu hatırlattı.

Bu başarının parçası her zaman destek sunan Türkiye devleti, basın yayın temsilcileri olduğunu da konuşmasında ileri süren Mahir Yağcılar bu seçimlerde emeği ve katkısı geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.