Logo Loading

Yağcılar, Belçika Rumeli Türkleri Derneği Yıldönümüne Katıldı

Yağcılar, Belçika Rumeli Türkleri Derneği Yıldönümüne Katıldı

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel başkanıMahir Yağcılar, Belçika Rumeli Türkleri Derneği daveti üzerine iki günlük Brüksel ziyaretinde bulundu. Belçika Rumeli Türkleri Derneğinin örgütlediği başkent Brüksel’de geniş katılımlı “ II. Kuruluş Yılı Aile Balosuna “ katılırken çok sayıda diğer görüşmelerde de bulundu.

Brüksel Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kırhimayesinde organize edilen ziyaret bakanlar seviyesinde görüşmeler ile başladı. Görüşmelerde  Bakan Yağcılar , Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşıve Tek Rumeli Televizyonu Yonetim Kurulu Başkanı Atila Baykal yer alırken, Makedonya ve Kosova’da yatırım konuları, Belçika tecrübeleri ve Belçika’da belirgin olan Türk varlığı olanaklarının karşılıklı fırsata dönüştürülmesi konuları ele alındı. Ziyaretin devamında heyet çok sayıda olan Makedonya ve Kosova göçmenleriyle bir araya gelerek  orada ki toplumun proje ve faaliyetlerden bilgi aldı. Gelecekte Türkiye ile olduğu gibi Belçika ve diğer Avrupa devletlerinde yaşayan hemşerilerle daha sıkı kültürel, sosyal ve ekonomi bağların kurulması ihtiyaci ortaklaşa belirtildi.

Heyet  Belçika Senatoru Fatma Pehlivan ve Brüksel bölgesi milletvekili Mahinur Özdemir ile görüşürken gelecekte Turkiye, Belçika, Makedonya ve Kosova arasında ortak çalışmaların yapılması ve bu devletlerde yaşayan soydaşların arasında daha sıkı ekonomi ve kültürel bağların kurulması için olanakların yaratılması gerekliliği ortaklaşa vurgulandı.

Ziyaret, yoğun ilgi gören geleneksel Aile Balosu, Halk Oyunların oynandığı, Rumeli müziklerin çalındığı ve  geceye damga vuran siyasilerin konuşmalarıyla sona erdi.