Logo Loading

Yağcılar: Cumhurbaşkanıyla EULEX ve Özel Mahkemeler Konularını Görüştü

Yağcılar: Cumhurbaşkanıyla EULEX ve Özel Mahkemeler Konularını Görüştü

Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile bugün EULEX misyonunun dönüşümü ve Özel Mahkemenin kurulması konusunu görüşen Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, çoğunlukta olan Arnavut Topluluğunun destekleyeceği anlaşmayı desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga bugün EULEX misyonunun dönüşümü ve Özel Mahkemenin kurulması konusunu ayrı ayrı Kosova Demokratik Partisi-PDK Başkanı Hashim Thaçi, Kosova Demokratik Birliği-LDK Başkanı İsa Mustafa ve Vetvendosje Hareketi lideri Albin Kurti, AKR lideri Behgjet Pacolli, KDTP Başkanı Mahir Yağcılar ve SLS Başkanı Slobodan Petroviç ile de görüştü.

Görüşmeden sonra görüşmenin içeriğinden Kosovahaber’e açıklamada bulunan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, çoğunlukta olan Arnavut Topluluğunun destekleyeceği anlaşmayı desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

EULEX görevinin devamı ve Özel Mahkeme konusunda AB yetkilileriyle yapılan yazışmaların içeriğiyle Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga tarafından bilgilendirildiklerin belirten Yağcılar, bu yönde Kosova tarafından atılması gereken adımların istişare edildiğini vurguladı.

Toplantıdan sonra KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar açıklamasında şöyle dedi:
“Kosova Türk Toplumu olarak her zaman yapıcı rolümüzü sergilediğimi ve bundan böyle de aynı şekilde devam edeceğimizi, Kosova’nın ve Kosova Türk Topluluğu çıkarları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade ettik. Bu konun Kosova geleceği için önemli olduğundan ötürü tüm diğer partilerle de istişare edilmesi gereğine işaret ettik. Çoğunlukta olan Arnavut Topluluğunun bu konuda desteği varsa bizim de desteğimiz olacağını ifade ettik.”

Kosova Meclisi’nde Arnavut milletvekilleriyle birlikte EULEX görevinin uzatılması ve Özel Mahkeme kararlarını oylamaya hazırlık ifade ettiklerini belirten Mahir Yağcılar, konuyla ilgili anlaşmanın mecliste partiler ve parlamento grup başkanlarıyla istişare edilmeye devam edileceğini bildirdi.

Gelecek hafta Meclis oturumunda Özel Mahkeme’nin kurulması kararı alındığını teyit eden Yağcılar, “Sayın Cumhurbaşkanı parti liderlerinin düşüncelerini Avrupa Birliği makamlarına yazılı olarak bildirecek. Bundan sonra da anlaşma metni hazırlanacak ve anlaşma parlamentoya sevk edilecek. Anlaşmanın parlamentoda 2/3 oy ve topluluklar milletvekillerin 2/3 oy çoğunluyla kabul edilmesi gerekecek.” dedi.

Kaynak: kosovahaber.net