Logo Loading

Yağcılar: Meclis’te Topluluklara Ek Sandalye Uygulaması Devam Etmeli

Seçim reformlarının dün görüşüldüğü parti liderleri ve Quint üye ülke büyükelçilerinin toplantısına Türk, Boşnak ve Romları temsilen katılan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, topluluklara ayrılan milletvekilleri kontenjanının devamını, tek seçim bölgesi ve açık listelerden yana olduklarını belirtti.

Seçim reformlarının görüşüldüğü toplantıda sonuç sağlanmadığını ve siyasi liderlerin 10 gün sonra yeniden bir araya geleceğini belirten KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, toplantıda 6+ Parlamento Grubu’nda bulunan Türk, Arnavut ve Boşnak partilerini temsil ederek prensip üzere alınan tutumları aktardığını bildirdi.

Türk, Arnavut ve Boşnak partilerinin ortak tutumlarını Kosovahaber’e açıklayan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, özellikle Kosova Meclisi’nde topluluklara  ek sandalye uygulamasının devamı üzerinde durduklarına işaret etti. Topluluk partileri olarak tek seçim bölgesinden yana olduklarını da söyleyen Mahir Yağcılar, seçim listelerinin açık olmasından yana olduklarını da vurguladı.

Hatırlatalım, dün yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan Kosova Demokratik Partisi-PDK Başkanı Hashim Thaçi, partisinin 6 seçim bölgesi ve açık liste uygulamasından yana olduğunu belirtti. Thaçi, seçim reformlar sürecinin hiçbir zaman bloke edilmediğini belirtti.

Bu görüşmede de listeler, baraj ve seçim bölgeleri konularının ele alındığını söyleyen LDK Başkanı İsa Mustafa ise siyasi liderlerin 10 gün sonra uluslararası temsilcilerin katılmayacağı bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu.

Vetëvendosje Hareketi Başkanı Albin Kurti ise partisinin tek seçim bölgesi, açık listeler, seçim barajının: koalisyonlara 7%, partilere 5% ve bağımsız adaylara 2,5% olmasından yana olduğunu bildirdi. Kurti, Merkez Seçim Komisyonu’nun 50% iktidar, 50% muhalefet temsilcilerinden oluşması gereğine de işaret etti.