Logo Loading

Yağcılar Siyasi Durum Hakkında Cumhurbaşkanına Görüş Bildirdi

Yağcılar Siyasi Durum Hakkında Cumhurbaşkanına Görüş Bildirdi

Kosova parlamentosunda 2 milletvekili ile temsil edilen Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, muhalefet partileri tarafından meclis çalışmalarının engellenmesinden kaynaklanan siyasi durumun, iktidar ile muhalefet arasında meclis çatısı altında diyalog ile aşılması gerektiğini belirtti.

KDTP Genel Başkanı Yağcılar, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga’nın istişare amaçlı kabul ettiği heyette yer aldı.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Kosova Meclisi’nin çalışmalarının muhalefet tarafından engellenmesi nedeniyle oluşan siyasi duruma çözüm bulunması amacıyla siyasi parti liderleriyle başlattığı temasları çerçevesinde, “6+” parlamento grubu temsilcileri ile bir araya geldi. “6+” parlamento grubu Kosovalı Türk, Boşnak, Roman, Aşkali ve Mısırlı milletvekillerinden oluşuyor.

Görüşmenin ardından Kosovaport’a konuşan KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova’da bir aydan fazla iktidar ile muhalefet arasında ciddi manada çekişme yaşandığını, bu bağlamda anlaşmazlıkların şiddete dönüştüğünü anımsatarak, Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga’nın tertiplediği istişare toplantılarını desteklediklerini kaydetti. Yağcılar, mevcut siyasi durumun aşılması amacıyla kendilerinden düşünce alınmasını olumlu bulduklarını belirterek, “ kendimizi daha rahatlı hisediyoruz. Çünkü azınlıktaki topluluklar olsun, halk olsun, her hangi bir istikrarsızlık ya da sorun, insanların huzurunu bozuyor. İstikrarsızlık günlük yaşamda sıkıntılar yaratabiliyor. Dolayısiyle hem siyasi açıdan hem de insanların huzuru açısından bu sorunun bir an önce giderilmesi önemlidir.Sayın cumhurbaşkanı da bu konuda anayasal düzen içinde ve yasaların verdiği yetkiler uyarınca hareket edeceğini ifade etti” şeklinde konuştu.

Yağcılar, sorunun parlamento içinde diyalogla çözümlenmesi gerektiği görüşü üzerinde mutabık olduklarını kaydetti.

Kosova’da siyasi krizin olmadığını, parlamentoda bir yasanın geçirilmesi için oy sıkıntısı gibi bir sorunla karşılaşmadıklarını, sorunun, iktidar ve muhalefetin belirli konulara farklı bakış açısından kaynaklandığını vurguladı.” Elbette bir kriz, yada sıkıntıdan söz edilebilir ve bu sıkıntının mutlaka giderilmelidir “ diye belirten KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, “ çıkış yolu, bir araya gelmek, konuları görüşmek, eksikleri gidermektir” ifadesini kullandı.

Meclis genel kurulunda göz yaşartıcı gaz atan Kosova’da muhalefet partileri, Kosova ile Sırbistan arasında Brüksel’de imzalanan Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu’nun kurulması ile Kosova ve Karadağ arasında Sınır Anlaşması’nın geçersiz ilan edilmesini talep ediyor. /kosovaport/