Logo Loading

Yazıcıoğlu Prizren’de anıldı

Yazıcıoğlu Prizren’de anıldı

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi, Türkiye – Kosova Parlamentolararası Gurup Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü nedeniyle Cumartesi akşam namazının arsından Emin Paşa Camisinde bir mevlit-i şerif okuttu. Mevlit’e Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren Şube Başkanı Orhan Lopar, Prizren İslam Birliği Başkanı Lütfi Balık, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Temsilcisi Tevfik Yücesoy, parti üst düzey temsilcileri, dernek başkan ve temsilcileri ile Muhsin Yazıcıoğlu sevenleri katıldı.

Mevlidin açılış konuşmasını cami imamı Daut Lezi yaparken, burada bu gece Kosova dostu Muhsin Yazıcıoğlu için bir araya gelindiğine dikkat çekti.

Ardından sözü alan Prizren İslam Birliği Başkanı Lütfi Balık, bugün çok anlamalı bir gün bugün Kosova dostu olan birisi için bir araya geldiğine dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Temsilcisi Tevfik Yücesoy,”” iki çeşit ölüm var, ölenin arkasından konuşanlar ya kaybettik Allah rahmet eylesin der, ya da kurtulduk denir. Biz bugün bir şehit kaybettik, bir mümin, bir Müslüman kaybettik Allah Mekânını cennette kılsın”” dedi.

Prizren Şube Başkanı Orhan Lopar ise bugün Türkiye, Türk Dünyası ve Kosova’nın gerçek dostu ağabeyimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun ruhuna mevlidi şerif okutmak için gelindiğine vurgu yaptı. Yazıcıoğlu’nun Türk toplumu için önemli bir kişilik olduğunun altını çizen Lopar, kendisinin yüksek dağ tepesinde kendisine yakışır bir şekilde atının üstünde hayata veda ettiğini söyledi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Yazıcıoğlu’nun Türk dünyasının dava adamı olduğunu vurguladı. Yazıcıoğlu’nun tam bir Kosova ve Kosova Türkü dostu olduğuna vurgu yapan Yağcılar, savaş öncesi ve sonrasında Yazıcıoğlu’nun sürekli Kosovalı kardeşleriyle yakından ilgilendiği söyledi. Kosova’ya bugüne kadar merhumun her tür desteği sunduğunu hatırlatan Yağcılar, Kosova’nın büyük bir dostunu yitirmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Konuşmaların ardından merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun anısına mevlidi şerif okundu.

Mevlidi Şerifin ardından Muhsin Yazıcıoğlu’nun anısına bir hatıra defteri açılarak, merhumla ilgili Kosovalı dostlarının duygu ve düşüncelerini yansıtmaları olanağı sağlandı. Türkiye’ye ailesine gönderilecek olan hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazmak isteyenler hafta boyunca Prizren Şubesine uğrayarak yapabilirler.